Połączenie dwóch serwisów internetowych – Biznes.gov.pl i CEIDG.gov.pl – w jeden i stworzenie tzw. Konta Przedsiębiorcy – zapowiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Dzięki temu na portalu Biznes.gov.pl przedsiębiorca otrzyma jedno miejsce, w którym będzie mógł załatwić wiele spraw urzędowych od początku do końca. Nowy serwis zastąpi dotychczas istniejący rejestr CEIDG.

Polska, podobnie jak cała Europa, stoi obecnie przed wieloma wyzwaniami, na które odpowiedzią może być nowoczesna technologia. Pandemia koronawirusa przyspieszyła transformację cyfrową społeczeństw i organizacji. Wg raportu Banku Światowego i PARP pt. „COVID-19 Business Pulse Survey – Polska”, 32% firm podczas pandemii zaczęło korzystać z platform cyfrowych. Jednak transformacja cyfrowa to nie tylko sięganie po nowoczesne narzędzia, ale także zmiana podejścia do modelu biznesowego czy zwiększanie kompetencji cyfrowych pracowników. Dzięki przedsiębiorcom, którzy mają świadomość, jakie korzyści niesie digitalizacja procesów, Polska staje się coraz szybciej rozwijającym się rynkiem usług cyfrowych. Administracja publiczna również nie pozostaje w tyle.

Mamy świadomość, że nowy model korzystania z najnowszych technologii zależy od sprawnie działających instytucji publicznych.  W czasie pandemii Covid-19 urzędy, które obsługują firmy, muszą działać tak, aby zagwarantować bezpieczeństwo obywateli, ale również zapewnić przedsiębiorcom możliwość sprawnego załatwiania spraw urzędowych.  Narzędziem, dzięki któremu możemy realizować to założenie, jest platforma Biznes.gov.pl – hub dla potencjalnych i obecnych przedsiębiorców. Tam też umiejscowimy tzw. Konto Przedsiębiorcy – powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Narzędziem, dzięki któremu możemy realizować to założenie, jest platforma Biznes.gov.pl – hub dla potencjalnych i obecnych przedsiębiorców. Przedsiębiorcy już od kilku lat otrzymują tam rzetelne i sprawdzone informacje oraz załatwiają swoje urzędowe sprawy online, za pomocą e-usług. Tylko w ciągu ostatnich trzech lat (2017-2020) na portalu Biznes.gov.pl zanotowano ponad 100 mln odsłon. To przełożyło się na realizację 500 tys. wniosków elektronicznych.

W drugim kwartale 2021 r. zamierzamy połączyć serwisy Biznes.gov i CEIDG.gov.pl, w tzw. Konto Przedsiębiorcy, które będzie dostępne na Biznes.gov.pl. Dzięki temu przedsiębiorca otrzyma jedno miejsce, w którym będzie mógł załatwiać sprawy urzędowe od A do Z. Jedyne, czego będzie do tego potrzebował, to aktywny Profil Zaufany. W razie potrzeby będzie też mógł skorzystać z pomocy naszych konsultantów na infolinii – wyjaśnia wicepremier Jarosław Gowin.

Więcej informacji dostępnych na stronie: Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii

Zobacz także