Branża elektromobility w regionie

Nawiązana współpraca ma za zadanie zwiększyć oraz połączyć potencjał innowacyjny podmiotów branży sektora motoryzacyjnego, działających na rynku elektromobilności na terenie Polski południowo-zachodniej. Zachodni Klaster Elekromobilności ma zapewnić im możliwość rozwoju technologicznego poprzez dostęp do nowoczesnych rozwiązań, bazy edukacyjnej oraz transfer wiedzy. 

Główne cele Zachodniego Klastra Elektromobilności:

konsolidacja firm działających w branży elektromobilności oraz pokrewnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, krajów członkowskich Unii Europejskiej, jak i poza ich granicami, a także zapewnienie im możliwości rozwoju technologicznego,

zwiększenie potencjału innowacyjnego podmiotów branży elektromobilności oraz pokrewnych, prowadzących działalność na terenie Dolnego Śląska oraz południowo-zachodniej Polski poprzez zapewnienie im dostępu do nowoczesnych technologii, bazy edukacyjnej oraz wspomagania transferu wiedzy i wymiany doświadczeń,

rozwijanie technicznych oraz użytkowych aspektów dotyczących pojazdów elektrycznych, obszarów energii, infrastruktury ładowania, a także poprawa bezpieczeństwa energetycznego kraju poprzez przyczynianie się do zmniejszania zanieczyszczeń emitowanych przez transport. 

Poza Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, do założycieli Zachodniego Klastra Elektromobilności należą:

• Miasto Zielona Góra – to miasto prężne gospodarczo, nowoczesne i przyjazne mieszkańcom. Dynamiczne dzięki licznym inwestycjom i rozrywkowe za sprawą szerokiej oferty kulturalnej. Ogromnym atutem Zielonej Góry jest jego położenie w pobliżu polsko-niemieckiej granicy, bliskość głównych tras komunikacyjnych oraz otaczająca przyroda.

• Polska Izba Rozwoju Elektromobilności – jedna z największych organizacji branżowych w Polsce. Współtworzy rynek elektromobilności poprzez realizację projektów z zakresu wdrażania infrastruktury ładowania, flot pojazdów elektrycznych, rozwoju rynku eTruck, rozwoju branży e-mobility w gospodarce i edukacji z zakresu elektromobilności po to, aby uczynić ideę transportu zeroemisyjnego realną. Współpracuje z biznesem oraz licznymi organizacjami ze szczebla rządowego, pozarządowego i międzynarodowego.

• E-Mobility Work Hub – skupia ekspertów z wieloletnim doświadczeniem w branży elektromobilności, HR, szkoleń i budowy dedykowanych zespołów projektowych. Prowadzi specjalistyczne szkolenia e-mobility zapewniając kandydatom do pracy w branży niezbędne kwalifikacje i kompetencje w kluczowych obszarach. Jest producentem profesjonalnych symulatorów pojazdów, w tym EV, z bogatą ofertą szkoleń eco i safe drivingu.

• Innovation AG Sp. z o.o. – jest przedsiębiorstwem funkcjonującym w branży technologicznej. Zadaniem spółki jest budowa prototypów pojazdów z napędem elektrycznym, ich dostosowanie do potrzeb produkcji nisko- i średnioseryjnej. Sam proces ekokonwersji w większej skali odbywa się w zakładach konsorcjum opartego o kompetentnych dostawców usług z zakresu produkcji pojazdów.

• Ekoenergetyka-Polska S.A. – to innowacyjna spółka technologiczna oraz jeden z liderów wśród producentów infrastruktury ładowania pojazdów wysokiej mocy w Europie. Firma specjalizuje się w projektowaniu w oparciu o własną kadrę R&D oraz w produkcji systemów szybkiego ładowania elektrycznych autobusów, pojazdów ciężarowych oraz samochodów osobowych.

• SEHON Innovative Lackieranlagen GmbH – od ponad 40 lat jest jednym z wiodących niemieckich producentów innowacyjnych, zaawansowanych technologicznie systemów malarskich i kabin lakierniczych. Producent unikalnych stanowisk „Cameleon” do bezpiecznej naprawy karoserii pojazdów zelektryfikowanych.

• Royal Bees Recycling Sp. z o.o. – została założona w 2018 r. Pierwotnie głównym celem firmy był recykling Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego (WEEE). Jednak na początku 2020 r. firma zdecydowała się na zwrot w kierunku akumulatorów EV i odpadów z produkcji baterii litowo-ion i przebudowała linię recyklingową w tym kierunku. Firma jest jedną z nielicznych posiadających know-how w zakresie recyklingu odpadów poprodukcyjnych z produkcji ogniw litowo-ion, który jest nowym sektorem w UE.

• Rada Rozwoju Obszaru Gospodarczego Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. – powołana w 2021 r. jako organ wspierający rozwój przedsiębiorczości w regionie. Obecnie podmiot liczy 28 członków, to przedstawiciele samorządów, biznesu oraz instytucji.

• Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości S.A. – została powołana na podstawie ustawy z 20 października 1994 r. o Specjalnych Strefach Ekonomicznych (z późn. zm.). Siedziba Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości S.A. znajduje się w Kamiennej Górze. Obejmuje powiaty: bolesławiecki, jeleniogórski, kamiennogórski, kępiński (woj. wielkopolskie), lubański, lwówecki, milicki, ostrowski (woj. wielkopolskie), trzebnicki, zgorzelecki oraz miasto na prawach powiatu Jelenia Góra. Szczegółowy zakres działalności Strefy opisany został w Planie Rozwoju Inwestycji Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości.

• Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. – położona jest w zachodniej części Polski i obejmuje swoim zasięgiem województwa lubuskie, zachodniopomorskie oraz połowę Wielkopolski. Powierzchnia całkowita obszarów zarządzanych przez KSSSE S.A. to 35 powiatów, 5 miast na prawach powiatu i 283 gminy. KSSSE jest jedną z największych i najszybciej rozwijających się stref ekonomicznych w Polsce.

• Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest-Park” Sp. z o.o. – położona jest w południowo-zachodniej Polsce w województwach: dolnośląskim, opolskim, wielkopolskim oraz lubuskim. Obejmuje 3500 ha terenu w 51 lokalizacjach i jest największą z 14 specjalnych stref ekonomicznych w Polsce. Prowadzi w niej działalność 190 przedsiębiorców. Łączne nakłady w strefie sięgnęły 22 mld złotych, a zatrudnienie znalazło blisko 45 tys. osób.

Pliki do pobrania: