Szef rządu Mateusz Morawiecki wziął udział w zorganizowanej przez Fundację Promocji Rozwoju konferencji podsumowującej działania rządowych programów antykryzysowych. To największy w historii pakiet pomocowy, na który składają się Tarcza Antykryzysowa, Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Tarcza Pomocowa Banku Gospodarstwa Krajowego.

„Wchodząc na tę wojnę z COVID-19, nie znaliśmy żadnych zasad opisanych w podręcznikach. Musieliśmy działać błyskawicznie. Dziś wiemy, że podejmowane przez nas decyzje były najlepszymi z możliwych” – powiedział premier, podsumowując działania rządu w 100 dni od ogłoszenia stanu epidemii.

Uratowana polska gospodarka

Priorytetem rządu wobec sytuacji spowodowanej epidemią koronawirusa stała się przede wszystkim troska o zapewnienie zdrowia publicznego, przy jednoczesnym ratowaniu miejsc pracy i wsparciu płynności przedsiębiorstw. Były to nieodłączne komponenty działań, które spowodowały, że polska gospodarka radzi sobie dużo lepiej niż zakładały początkowe prognozy ekonomiczne.

Analizy agencji ekonomicznych

Potwierdzją to analitycy, takich ośrodków jak Bloomberg, ING, UniCredit. W ocenie ekspertów rządowy pakiet na ratowanie polskich miejsc pracy i przedsiębiorców jest skuteczny i najbardziej szczodry ze wszystkich państw europejskich – podkreślił szef rządu.

Wychodzenie z kryzysu

Wszystko to pozwala na szybkie odbicie się polskiej gospodarki. Gwarantem tego procesu będą duże inwestycje publiczne, na które stawia rząd. Przyniosą one nowe kontrakty dla polskich firm oraz możliwość tworzenia nowych miejsc pracy.

Dodatkowo ogromną szasną są dodatkowe środki z tworzonego Europejskiego Funduszu Odbudowy, które połączone z negocjowanym obecnie budżetem nowej perspektywy unijnej mogą wynieć łącznie ok. 700 mld zł dla Polski.

Wideo

You might also like