W dniach 6 – 8 września 2022 miało miejsce XXXI Forum Ekonomiczne w Karpaczu, na którym nie mogło zabraknąć przedstawicieli Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jest to największa w Europie Środkowo-Wschodniej platforma, podczas której prowadzone są dyskusje o bezpieczeństwie, rozwoju gospodarczym, aktualnych wyzwaniach i przezwyciężaniu współczesnych kryzysów. W czasie wydarzenia przedstawiane są konkretne rozwiązania i innowacyjne idee. Międzynarodowy wymiar Forum Ekonomicznego sprzyja merytorycznej wymianie doświadczeń i poglądów. To również doskonała szansa na budowanie i zacieśnianie biznesowych kontaktów.  

„Europa w obliczu nowych wyzwań” to przewodni temat tegorocznej edycji. Konferencja od lat przyciąga przedstawicieli różnych organizacji. Najlepiej świadczą o tym liczby. W ciągu trzech dni obecnych było prawie 5000 gości z całego świata. Organizatorzy przygotowali 300 interesujących debat.  

W tym roku Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna brała aktywny udział. Wiceprezes zarządu Ryszard Wawryniewicz wystąpił w panelu dyskusyjny „Miasta, gminy i regiony – jak skutecznie pozyskać inwestora? – cz. II”. By przyciągnąć do regionu kapitał krajowy i zagraniczny, obszar musi być atrakcyjny . Dla potencjalnych inwestorów geograficzne położenie terenu pod przyszłą inwestycję jest niezwykle ważne.  

Mamy bardzo dobrą ofertę, ale przede wszystkim jako kraj mamy bardzo dobre fundamenty . To nie tylko świetne położenie geograficzne, bardzo dobrze wykształcona kadra, czy świetna infrastruktura. Jeszcze lat temu, gdy zaczynałem pozyskiwać inwestorów, nie było to wcale takie oczywiste. Zrobiliśmy ogromny postęp, nie tylko jeśli chodzi o infrastrukturę drogową, kolejową, ale również szeroko rozumianą elektroniczną. Jest to bardzo dobrze widoczne i inwestorzy to doceniają. Na końcu jednak decydują szczegóły i niuanse. I właśnie tymi szczegółami chcemy przekonywać do inwestowania u nas.”

 Pozostałymi mówcami byli: 
  • Piotr Roman – Prezydent Urzędu Miasta Bolesławiec, 
  • Marcin Borek – Dyrektor Departamentu Inwestycji Samorządowych Polskiego Funduszu Rozwoju, 
  • Bert Häggblom – Przewodniczący Parlamentu Wysp Alandzkich-Lagting, 
  • Jacek Oko – Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. 
Panel moderował Jacek Sierak – adiunkt Zakładu Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

Wojna na Ukrainie to jeden z kluczowych tematów tegorocznej edycji Forum Ekonomiczne / Economic Forum. Drugiego dnia forum w panelu dyskusyjnym, pt.: „Strategiczne partnerstwo Polski i Ukrainy” udział brał prezes zarządu LSSE, Przemysław Bożek. Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna objęła to wydarzenie patronatem. Podczas panelu toczyły się dyskusje o przebiegu działań wojennych i aktualnej sytuacji na froncie, ale przede wszystkim wizja „Europy w obliczu nowych wyzwań”. Przedstawione zostały konkretne plany wsparcia dla ukraińskiego biznesu i gospodarki.  

Najważniejszy jest wymiar ludzki. To, co zadziało się między Polakami i Ukraińcami – szkoda, że z powodu barbarzyńskiej wojny. Uważam, że musimy zrobić wszystko, by to pozostało z nami na zawsze. Na tym możemy budować silne gospodarki i prawdę historyczną. Najlepszą strategią będzie zadbanie o to, co dobrego rodzi się na nowo między naszymi narodami. Jeśli dwóch przyjaciół usiądzie do stołu, to zrobimy absolutnie wielkie rzeczy. Dziękuję Ukraińcom za to, że bronią Polski i Europy. Warto pamiętać, że dużo nas łączy, również w wymiarze biznesowym. Wyniki gospodarcze to także zasługa Ukraińców, którzy jeszcze przed wojną pracowali w Polsce i budowali polską gospodarkę” – mówił prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Przemysław Bożek.

To był dobry czas, pełen wartościowych spotkań i wydarzeń. Cieszymy się, że oprócz roli słuchaczy, mogliśmy aktywnie uczestniczyć w konferencjach. 

 

Zobacz także