Za nami uroczyste obchody 25-lecia Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Była to doskonała okazja do zaprezentowania liczb, nowych inwestycji i sukcesów, ale też do podjęcia ważnych decyzji. Przedstawiciele siedmiu Specjalnych Stref Ekonomicznych podpisali list o współpracy w niesieniu kompleksowej pomocy dla Ukrainy. Wręczono honorowe odznaczenia za „Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej”, ale nie zabrakło również wyróżnień dla firm strefowych i konkretnych osób.

Specjalne Strefy Ekonomiczne razem dla Ukrainy

Ukraina od końca lutego nieustannie walczy o wolność, niepodległość i demokrację. W tej trudnej sytuacji liczy się każda pomoc – od humanitarnej i militarnej aż po biznesową. Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna zaprezentowała dotychczasowe i planowane działania związane ze wsparciem gospodarczym dla Ukrainy. Jednym z nich jest ulokowanie w pomieszczeniach siedziby Lwowskiej Izby Przemysłowo-Handlowej zamiejscowego biura Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Odbudowa Ukrainy trwa już teraz. W ciągu kilku miesięcy zmieniły się nastawienie i perspektywa współpracy obydwu narodów, również podejście Polaków do Ukraińców. Dwa lata temu pojawiały się pierwsze pomysły otwarcia przedstawicielstwa LSSE we Lwowie, teraz to staje się faktem. Mam nadzieję, że razem z innymi Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi będziemy nieustannie budować nową jakość w relacjach polsko-ukraińskich – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Od początku marca intensywnie inicjujemy współpracę z Ukrainą, bierzemy udział w wielu konferencjach i szkoleniach, kontaktujemy się z przedsiębiorcami zainteresowanymi relokacją biznesu do Polski, organizujemy też wydarzenia dla przedsiębiorców z Ukrainy, którzy po wybuchu pełnoskalowej wojny znaleźli się w Polsce. Dziś łączymy siły z innymi strefami, razem dla Ukrainy – dodaje Maria Osidacz, menadżer ds. obsługi przedsiębiorców LSSE.

Przedstawiciele Specjalnych Stref Ekonomicznych podczas uroczystości, 8 listopada podpisali list o współpracy pod patronatem Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Sygnatariuszami byli członkowie zarządów: Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”, Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości, Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.


Odznaczenia za „Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej”

Jednym z punktów jubileuszowego programu było wręczenie honorowych odznaczeń za „Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej”. Odznaka jest zaszczytnym honorowym wyróżnieniem nadawanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii w uznaniu za zasługi poniesione na rzecz rozwoju gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej poprzez osiągnięcia w pracy zawodowej, działalności badawczo-rozwojowej, organizatorskiej lub promocyjnej, stanowiących konkretny wkład w rozwój gospodarki.

Laureatami zostali:

Stanisław Obertaniec – przewodniczący Rady Fundacji LSS oraz przewodniczący Rady Nadzorczej LSSE S.A., zaangażowany w rozwój spółki, jak i inwestorów działających na jej terenie.  Honorowy Obywatel Legnicy. W latach 70. współpracował z Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela, w 1980 r. wstąpił do „Solidarności”. W stanie wojennym był internowany i represjonowany. Od 1991 r. do 2021 r. kierował legnickim Radiem L, a następnie Radiem Plus. Od podstaw stworzył, wyposażył i rozwinął rozgłośnię radiową, która stała się wzorem dla wielu innych. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla przemian demokratycznych w Polsce.

Wiesław Sagan – w 1998 r. przez kilka miesięcy pełnił obowiązki ostatniego wojewody legnickiego w momencie realnego tworzenia się i rozwoju LSSE, a także uporządkowania spraw majątkowych spółki. Następnie stał na czele Centrum Badawczo-Projektowego Miedzi „Cuprum” w Legnicy. Na początku lat 90. był współzałożycielem i działaczem Chrześcijańsko-Demokratycznego Stronnictwa Pracy. Był działaczem NSZZ „Solidarność” i Komitetów Obywatelskich, uczestniczył w tworzeniu struktur na terenie Dolnego Śląska. Postanowieniem Prezydenta RP otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi.

Witold Łakomski – od 1997 r. jest zatrudniony w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej S.A. na stanowisku Radcy Prawnego. Współpracował przy opracowywaniu najważniejszych aktów prawnych spółki, w tym m.in. Regulaminu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Planu Rozwoju Strefy. Angażuje się również w konsultacje przepisów dotyczących funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych w Polsce. Od wielu lat udziela bezpłatnych porad prawnych lokalnej społeczności. Za tę działalność, w 2013 r. został uhonorowany wyróżnieniem „Kryształowego serca radcy prawnego”, przyznawanym przez Prezesa Krajowej Izby Radców Prawnych.

Odznaki wręczył Grzegorz Piechowiak, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, pełnomocnik Rządu ds. inwestycji zagranicznych przy udziale prezesa LSSE, Przemysław Bożek.


„Anioły Strefy” – wyjątkowa nagroda dla wyjątkowych ludzi i firm

Przez 25 lat LSSE zgromadziła wokół siebie grono „aniołów”. Nagroda „Anioły Strefy” powstała w celu uhonorowania firm i osób, które pozytywnie zapisały się w historii Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Statuetki zostały wykonane przez uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Przyjaciół Dzieci w Szklarach Górnych, partnera Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego oraz podopiecznych Fundacji Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Oto lista nagrodzonych w następujących kategoriach:

Brose SitechNajwiększy Pracodawca

Brose Sitech Sp. z o.o. działa na światowym rynku jako niezależny dostawca systemów siedzeń. Spółka powstała w Polkowicach na terenie LSSE i od tego czasu dynamicznie rozwija produkcję ram metalowych i elementów siedzeń samochodowych.

Volkswagen Motor Polska Największa zrealizowana inwestycja

Przy wysokim nakładzie inwestycyjnym, w 1999 r. w Polkowicach powstała jedna z fabryk silników koncernu Volkswagen Motor Polska Sp. z o.o. Produkuje wysokoprężne jednostki napędowe o najnowocześniejszej konstrukcji. W zakładzie w Polkowicach od samego początku położono ogromny nacisk na konsekwentne wdrożenie przyjaznych dla środowiska procesów produkcyjnych.

Winkelmann Najdłużej Działający Inwestor

Winkelmann to czołowy producent dla branży grzewczej i motoryzacyjnej. Działa od 1998 r. i rozwija swoją inwestycję w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Spółka niedawno podjęła decyzję o rozbudowie istniejącego zakładu zajmującego się produkcją pojemnościowych podgrzewaczy wody, naczyń zbiorczych oraz części do pojemnościowych podgrzewaczy wody (heating+water). Pod koniec października 2022 r. została zarejestrowana nowa spółka w Legnicy Winkelmann Foundation Screw. Zakład w Legnicy będzie produkował śruby fundamentowe które mają szerokie zastosowanie w branży budowlanej.

CCC Największa Polska Firma z Terenu LSSE

CCC S.A. jest jedną z największych europejskich spółek w segmencie obuwia. W Polkowicach znajdują się nie tylko siedziba firmy, ale również kompleksy logistyczne oraz Centrum Badań i Rozwoju.

Jarosław Galek Największe Wsparcie dla Fundacji Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Sprawca pozytywnego poruszenia na rzecz społeczności ukraińskiej w regionie legnicko-głogowskim, ale też na terenie Ukrainy. Wrocławianin, który na co dzień mieszka w Szwajcarii, przyjaciel Fundacji LSSE, który aktywnie wspiera przedsięwzięcia charytatywne. Dzięki niemu, za pośrednictwem Fundacji Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, pomoc warta setki tysięcy złotych trafiła do potrzebujących.

Aniołami, które najdłużej wspierają działania Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, są jej pracownicy, dlatego zarząd spółki uhonorował laureatki również w kategorii za najdłuższy staż pracy w LSSE.

Beata Juszkiewicz Najdłużej w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Od 1998 r. do dziś związana z LSSE. Beata Juszkiewicz pracuje jako menadżer ds. organizacyjnych.

Lidia Wysocka-CzechowskaNajdłużej w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Od 1999 r. do lutego 2022 r. związana z LSSE. Zatrudniona początkowo jako Główny Specjalista ds. Geodezji, od listopada 2005 r. zarządzała Departamentem Infrastruktury i Inwestycji.

Zobacz także