Sendero Tax & Legal i Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna przygotowały dla Państwa cykl bezpłatnych wydarzeń poświęconych compliance. W trakcie tych wydarzeń specjaliści z Sendero omówią wybrane zagadnienia dotyczące – na zmianę – prawa i podatków. Podzielą się oni swoją wiedzą i doświadczeniem z wybranych obszarów. 

 

Cykliczne spotkania zaplanowane są do czerwca 2023 roku. 

 

Korzyści dla uczestników z udziału w webinarach: 

 • uporządkowanie wiedzy z zakresu compliance; 
 • praktyczne wskazówki od praktyków prowadzących wydarzenia; 
 • znajomość wymagań prawnych i podatkowych, które musi spełnić ich firma; 
 • sprawne zarządzanie dokumentacją wewnątrz przedsiębiorstwa; 
 • tworzenie właściwej komunikacji wewnątrz firmy. 

TEMAT #5 SPOTKANIA: Raportowanie schematów podatkowych. Ludzkim językiem o najgorzej napisanych regulacjach podatkowych obowiązujących w Polsce. 

CZAS: 1,5 h (1 h – treść i 0,5 h – Q&A)

TERMIN: 31 stycznia 2023 r., godzina 10:00 – 11:30

OPIS WEBINARU:

Od 2019 r. niektórzy podatnicy mają obowiązek informowania władz skarbowych o tzw. schematach podatkowych. Schematy podatkowe to działania lub zdarzenia, które posiadają cechy oraz spełniają kryteria określone w przepisach podatkowych. Regulacje te (nazywane skrótowo MDR – od anielskiego „Mandatory Discosure Rules”) są bardzo skomplikowane i mają szeroki margines interpretacji. Z drugiej strony, za ewentualne uchybienia w raportowaniu MDR przewidziano dotkliwe kary finansowe, w tym grzywny mogące sięgać ponad 30 mln złotych. Widmo zaraportowania schematu podatkowego często przyprawia więc o zawrót głowy i wywołuje obawy. Naszym zdaniem niesłusznie – ten obszar sprawozdawczości podatkowej z powodzeniem można oswoić i usystematyzować. 

W trakcie webinaru postaramy się ludzkim językiem wyjaśnić czym jest schemat podatkowy, jakie obowiązki w zakresie MDR ciążą na podatnikach, jakie sankcje przewidziano za niedopełnienie ww. obowiązków, w jaki sposób przygotować organizację do raportowania MDR. 

 

AGENDA

 1. Co to jest schemat podatkowy – krótko i prostym językiem.
 2. Zdarzenia i działania mogące stanowić schematy podatkowe – praktyczne przykłady.
 3. Definicyjna „matrioszka” – najważniejsze pojęcia z zakresu MDR.
 4. Dotkliwe sankcje za uchybienia w obszarze MDR.
 5. Dlaczego zwykły Kowalski nie musi raportować schematów podatkowych?
 6. Jak w praktyce zaraportować schemat podatkowy – omówienie rodzajów informacji i dostępnych narzędzi.
 7. Jak zarządzić raportowaniem MDR w mojej organizacji – praktyczne wskazówki.
 8. Podsumowanie 

REJESTRACJA

PROWADZĄCY:

Michał Wykurz, doradca podatkowy w Sendero Tax & Legal  

Doradca podatkowy specjalizujący się w obszarze podatku VAT i w podatkowym Compliance. Jego doświadczenie zawodowe obejmuje m.in. doradztwo z zakresu MDR dla największych podmiotów z polski południowo-zachodniej, wsparcie jednej z największych PGK w staraniu o uczestnictwo w prestiżowym Programie Współdziałania z KAS oraz przygotowywanie strategii podatkowych i sprawozdań z ich realizacji, a także innych wewnętrznych dokumentów związanych z realizacją funkcji podatkowej lub zarządzeniem ryzykiem podatkowym. 

W latach 2021-2022 w ramach Rankingu Firm Doradztwa Podatkowego publikowanego przez dziennik Rzeczpospolita Michał Wykurz dwukrotnie został uznany za rekomendowanego doradcę podatkowego w zakresie Compliance. 

 

Zobacz także