Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i Fundacja LSSE podsumowały ponadmiesięczną akcję intensywnej pomocy. Ponad 288 tys. zł przekazano na wsparcie dla potrzebujących. Kolejne 600 tys. zł to wartość leków i sprzętu medycznego od ofiarodawców. Ponadto na konto Fundacji trafiło ponad 40 tys. zł od darczyńców – to osoby prywatne i firmy strefowe. Co ważne, to nie koniec działań.

STREFA I FUNDACJA RAZEM NA POMOC UCHODŹCOM W LEGNICY

W strefowym budynku przy ul. B. Kominka zapewniono miejsca noclegowe (które przekazano do miasta) dla 100 osób, a w biurowcu na ul. św. M. Kolbe dla 35 potrzebujących (miejsca przekazano do powiatu). W obydwu lokalizacjach zagwarantowano niezbędne wyposażenie w postaci artykułów gospodarstwa domowego, materacy, pościeli, środków czystości, przygotowano również kącik zabawowy dla dzieci.

Aktualnie trwa zbiórka „wyprawka szkolna”, na którą przeznaczono już ponad 46 tys. zł. Szkoły podstawowe z Legnicy na ten moment zgłosiły zapotrzebowanie na 400 takich wyprawek. Na razie planowane jest skompletowanie 500 w pełni wyposażonych zestawów dla ukraińskich uczniów. Akcja cały czas się rozwija, a Fundacja stara się odpowiadać na bieżące potrzeby. Wszyscy zainteresowani udziałem w zbiórce mogą dostarczać artykuły szkolne od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-15.30 do siedziby Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ul. Rycerskiej 24 i pozostawić je w holu w specjalnie przygotowanym miejscu.

TRANSPORTY DARÓW NA GRANICĘ

Działania LSSE i Fundacji LSSE to nie tylko sprawne akcje podejmowane w regionie, ale też organizowanie transportu niezbędnych rzeczy na granicę. Od ponad miesiąca, co kilka dni, w siedzibie LSSE, wolontariusze fundacyjni, ale również pracownicy LSSE, rozładowują busy z zagranicy (Szwajcaria i Niemcy), pakują kartony pełne artykułów medycznych i szykują je do wyjazdu w kierunku Ukrainy. Niezbędne medykamenty są dostarczane dzięki życzliwości i wielkiemu zaangażowaniu mieszkającego na co dzień w Szwajcarii Jarosława Galka.

Na granicę trafiło już kilka ton produktów. Do Ukrainy wyruszyło w sumie 16 transportów, a średnio trzy razy w tygodniu przyjeżdżają busy z zaopatrzeniem medycznym przekazanym przez Polonię ze Szwajcarii. Te działania nie byłyby możliwe bez wsparcia wielu ludzi o dobrych sercach oraz innych organizacji społecznych, którym jesteśmy bardzo wdzięczni. Ta pomoc zewnętrzna, przekazana na granicę i do ukraińskich szpitali, za pośrednictwem m. in. Fundacji LSSE, to ponad 600 tys. zł. Taką wartość ma profesjonalny sprzęt medyczny, czy leki, które udało nam się pozyskać. Od początku wojny Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i Fundacja LSSE, przy nieocenionym wsparciu zaprzyjaźnionych organizacji i osób prywatnych, pracują na najwyższych obrotach, by realnie wspomagać osoby poszkodowane. Mimo że to bardzo intensywny okres, to cały czas działamy. Nie zatrzymujemy się i już w środę wysyłamy na granicę kolejnego busa załadowanego po same brzegi – zapowiada Przemysław Bożek, prezes LSSE.

PRZYSZŁOŚĆ FUNDACJI LSSE

Fundacja LSSE to młoda organizacja, bo zarejestrowana 24 lutego 2022 r. Jej powołanie jest naturalną konsekwencją działań strefowych, realizowanych w poczuciu społecznej odpowiedzialności biznesu, mających na celu kompleksowe kształtowanie warunków dla zrównoważonego rozwoju, zarówno gospodarczego, jak i społecznego. Dzięki takiej formie przedsięwzięcia, jakim jest Fundacja, możliwe jest podejmowanie działań społecznych na szerszą skalę – na rzecz otoczenia, w którym funkcjonuje Strefa – w wielu sektorach życia społecznego, takich jak szkolnictwo, ekologia, ochrona zdrowia czy kultura i sztuka.

Fundacja realizuje powierzoną misję społeczną poprzez udzielanie pomocy, finansowanie, dofinansowanie, wspieranie działań instytucji oraz organizacji społecznych. W związku z aktualną sytuacją wojenną na terenie Ukrainy Fundacja angażuje się przede wszystkim w pomoc dla mieszkańców i uchodźców ze Wschodu.

Nasza Fundacja działa bardzo krótko i w pierwszym okresie skupiła się głównie na pomocy Ukrainie. Przekazujemy żywność, przygotowaliśmy kąciki zabaw dla najmłodszych, szykujemy wyprawki szkolne, czyli odpowiadamy na bieżące potrzeby. Fundacja LSSE planuje udział również w projektach skierowanych na aktywizację zawodową i społeczną Ukraińców w Polsce. Już złożyliśmy kilka wniosków w tej sprawie. Jednak tworząc strategię działań, staramy się patrzeć w przyszłość. Chcemy poszerzać naszą działalność i udzielać wielowymiarowego wsparcia – nie tylko dla uchodźców – w trzech filarach, jakimi są edukacja, zdrowie i przedsiębiorczość – mówi Aleksandra Jurkiewicz, prezes Fundacji LSSE.

Z WASZĄ POMOCĄ MOŻEMY WIĘCEJ

Wszystkie osoby, które chciałyby przekazać darowiznę, mogą to zrobić za pośrednictwem Fundacji Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Środki w całości zostaną przeznaczone na pomoc dla osób dotkniętych wojną w Ukrainie.

Wpłaty można dokonywać na numer konta Fundacji LSSE: 07 1020 5226 0000 6802 0734 2266

W tytule przelewu należy wpisać: Pomagam Ukrainie

Zobacz także