Świat biznesu zna przykłady naukowców, którzy swoje dokonania wykorzystali do otwarcia firm. Badania z zakresu kosmetologii, technologii informatycznych czy spożywczych stały się podstawą do stworzenia innowacyjnych produktów i rozpoznawalnych marek. Jednak naukowcy nie zawsze decydują się na założenie własnego przedsiębiorstwa, skupiając się tylko na pracy badawczej w firmie. Ważne jest, że obecnie badacze wychodzą naprzeciw zapotrzebowania rynku i przy ich wsparciu powstają nowoczesne technologie, ulepszenia techniczne i nowe patenty.

Uczelnie, które postawiły na współpracę z biznesem, od lat są wiodącymi szkołami wyższymi. Dofinansowanie z sektora prywatnego pozwoliło wyposażyć laboratoria, prowadzić badania i tworzyć nowe miejsca pracy dla naukowców. Połączenie nauki i biznesu sprzyja rozwojowi gospodarki, a także daje Polsce przewagę na rynkach zagranicznych. Jako Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna kompleksowo współpracujemy z instytucjami naukowymi w ramach Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego – powiedział Piotr Bober, wiceprezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej podczas panelu dyskusyjnego „Czy naukowcy potrafią budować wielkie firmy?” na Forum Ekonomicznym w Karpaczu.

W rozmowie uczestniczyli również:

Moderatorem dyskusji była Ewa Stańczyk-Hugiet, prorektor ds. Badań i Kadry Akademickiej Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

 

Zobacz także