Ruszyło pierwszych 16 pilotażowych Punktów Szczepień Powszechnych. Łącznie w całym kraju będzie ich ponad 600 – tak, aby proces szczepień przebiegał jeszcze sprawniej. Oprócz tego rząd uruchomił także pierwsze punkty drive-thru, które zaszczepią Polaków bez wychodzenia z auta. Rozwijanie infrastruktury Narodowego Programu Szczepień to jeden z elementów przygotowania do zwiększonych dostaw szczepionek do Polski. Jak podkreślił premier Mateusz Morawiecki, do 10 maja wszyscy Polacy powyżej 18. roku życia będą mieli wystawione e-skierowania i będą mogli zarejestrować się na konkretny termin szczepienia przeciw COVID-19.

Kolejny tygodniowy cel Narodowego Programu Szczepień został zrealizowany. W ciągu ostatnich 7 dni wykonaliśmy ponad 1 183 000 szczepień. W ostatni czwartek zanotowaliśmy rekordową liczbę szczepień, blisko 264 tys. w ciągu doby. Łącznie to już blisko 8,9 mln wykonanych szczepień – z czego ponad 2,2 mln to osoby w pełni zaszczepione. Co ważne, rosnąca dostępność szczepionek pozwoli nam wkrótce na zmianę rozporządzenia – kiedy będzie istniało ryzyko zmarnowania szczepionki, będzie można ją podać każdej chętnej osobie powyżej 18 roku życia.

Przyspieszenie programu szczepień – do 10 maja e-skierowania dla wszystkich Polaków

Rozwijanie infrastruktury oraz wywieranie coraz większej presji przez polski rząd na dostawców szczepionek, daje możliwość znaczącego przyspieszenia programu szczepień. Jak zapowiedział premier: „Jesteśmy w newralgicznym momencie całego procesu. Do 10 maja chcemy, aby każdy obywatel powyżej 18. roku życia mógł otrzymać e-skierowanie i od 10 maja zapisywać się na szczepienie. Tak, żeby najpóźniej do sierpnia, a może nawet wcześniej – zależy to od liczby szczepionek, które przybędą do Polski – każdy obywatel mógł zostać zaszczepiony, jeśli będzie chciał”.

Pilotażowy Punkt Szczepień Powszechnych w każdym województwie

16 pilotażowych Punktów Szczepień Powszechnych, a docelowo ponad 600 takich miejsc w całym kraju – to jeden ze sposobów na przyspieszenie procesu szczepień. Punkty Szczepień Powszechnych dołączą do ponad 6,7 tys. działających już placówek, gdzie wykonywane są szczepienia przeciw COVID-19. Powszechne Punkty Szczepień tworzone są według jednolitych standardów rządowych. Koszt zakupu szczepionek oraz ich podania finansowany jest z budżetu państwa.

Premier Mateusz Morawiecki oraz szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk odwiedzili Legnicę. To jedno z miast na mapie Polski, które od dziś posiada Punkt Szczepień Powszechnych. Szef rządu podkreślił, że nowopowstała placówka na Dolnym Śląsku dziennie może zaszczepić nawet tysiąc osób. „Mamy rosnącą nadzieję, że dzięki takim Punktom Szczepień Powszechnych będziemy mogli już wkrótce przejść do kontrofensywy. Ale też spowodować, że pandemia będzie coraz mniej dokuczliwa i że liczba nowych zakażeń będzie dawała nam możliwość odmrażania gospodarki” – dodał.

Powszechny Punkt Szczepień został dziś otwarty także w Redzikowie w województwie pomorskim, gdzie był sekretarz stanu w KPRM Piotr Müller. Rzecznik prasowy rządu poinformował, że placówka utworzona w gminie Słupsk będzie mogła szczepić 500 osób dziennie. Punkt będzie działał przez 7 dni w tygodniu, co pozwoli zaszczepić jak najwięcej chętnych osób.

Szczepienie bez wychodzenia z samochodu – wystartowały punkty drive-thru

Nowym rozwiązaniem są punkty drive-thru, gdzie szczepionkę można przyjąć nie wychodząc z samochodu. Do 25 kwietnia zapisy na szczepienie w punktach drive-thru możliwe są tylko poprzez kontakt telefoniczny z wybranym punktem. Od 26 kwietnia będzie można zapisać się na szczepienie w punkcie drive-thru także przez infolinię lub Internetowe Konto Pacjenta.

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził punkt drive-thru na Stadionie Miejskim we Wrocławiu. Szef rządu podziękował za sprawne przygotowanie miejsca szczepień. Podkreślił także, że w momencie zwiększenia dostaw dawek szczepionki do Polski, tego typu miejsca przyczynią się do zwiększenia realizacji szczepień wśród chętnych Polaków.

W punktach drive-thru obowiązują specjalne zasady. Przyjazd na miejsce z odpowiednim wyprzedzeniem i wypełnionym formularzem, obowiązek pozostania w aucie – to tylko niektóre z nich. Wszystkie najważniejsze informacje na temat tego sposobu szczepień znajdziesz tutaj

Nowe zasady i ścieżki szczepień kluczem do zbiorowej odporności Polaków

Narodowy Program Szczepień to egzamin z odpowiedzialności i sprawności działania naszego państwa. Od niego zależy szybki powrót do normalności. Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w KGHM Polska Miedź przypomniał, że oprócz rozwoju infrastruktury, kolejnym elementem przyspieszenia Narodowego Programu Szczepień będą szczepienia w zakładach pracy – które ruszą w drugiej połowie maja. To niejedyne usprawnienie. W najbliższym czasie uruchamiamy pilotażowo programy nowych form szczepień. Od 23 kwietnia preparaty przeciw COVID-19 będą mogły być podawane również przez indywidualnych ratowników i pielęgniarki. W maju natomiast szczepienia będą mogły być wykonywane również w aptekach.

Dodatkowe łóżka dla pacjentów z COVID gwarancją bezpieczeństwa Polaków

Podczas wizyty na Dolnym Śląsku, szef rządu zwrócił uwagę, że  epidemia postawiła przed nami zadania, z którymi się nie mierzyliśmy się wcześniej. Jednym z nich jest zapewnienie pacjentom odpowiedniej liczby dodatkowych łóżek na oddziałach covidowych. Obecnie w Polsce dostępnych jest ich blisko 46 tys.

Bardzo ważne jest, aby miejsca przeznaczone do leczenia pacjentów z koronawirusem spełniały wszelkie wymogi i standardy. Jednym z takich punktów jest szpital modułowy w Bolesławcu, który odwiedził premier Mateusz Morawiecki. „Przeznaczone środki z budżetu centralnego pozwoliły kadrze medycznej i technicznej w bardzo krótkim czasie przygotować 65 dodatkowych łóżek, które służyły pacjentom z całego Dolnego Śląska” – podkreślił szef rządu.

Szpital modułowy w Bolesławcu to przykład szybkiego i skutecznego działania. W zaledwie dwa miesiące w ekspresowym tempie został wykończony i wyposażony budynek o powierzchni prawie 1300 m2 – z potencjałem 65 łóżek, w tym 12 miejsc respiratorowych. Szpital to nowoczesna infrastruktura, z komfortowymi warunkami, ale również z pełnym zapleczem dla kadry medycznej. Co ważne, po zwalczeniu pandemii, szpital będzie nadal służył pacjentom np. jako zakład opieki długoterminowej.

Harmonogram rejestracji w kwietniu

Tydzień rozpoczęliśmy od rejestracji rocznika 1968. W kolejnych dniach rejestracja będzie prowadzona zgodnie z harmonogramem:

20 kwietnia – rocznik 1969,

21 kwietnia – rocznik 1970,

22 kwietnia – rocznik 1971,

23 kwietnia – rocznik 1972,

24 kwietnia – rocznik 1973.

Jak podkreślił szef KPRM Michał Dworczyk, już niebawem rząd przedstawi szczegółowy harmonogram rejestracji dla kolejnych roczników.

Zobacz także