Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna została współwystawcą jednego z najważniejszych wydarzeń w sektorze kosmicznym, czyli Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego (IAC). Reprezentacja LSSE, u boku Polskiej Agencji Kosmicznej oraz innych podmiotów z branży, do czwartku będzie przedstawiała ofertę dla sektora kosmicznego.
To już 73. edycja Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego. Z tej okazji, organizatorzy zaplanowali bogaty program targów, w których udział weźmie około 250 wystawców z całego świata. Podczas kongresu odbędzie się ponad 200 sesji technicznych i plenarnych, paneli dyskusyjnych, wykładów, seminariów oraz spotkań networkingowych i forów B2B. Polska Agencja Kosmiczna po raz pierwszy zaprosiła do udziału w Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym przedstawicieli województw jako współwystawców. Region Dolnego Śląska reprezentuje m.in. Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, która wspiera, promuje i przyciąga inwestorów z sektora kosmicznego.
– Rozumiemy nowe technologie i wiemy, że bez rozwoju nie ma przełomowych zmian. Uczestniczymy w nich, wspieramy i pomagamy, dlatego przygotowaliśmy pakiet wsparcia dla branży kosmicznej. Skorzysta z niego na przykład spółka SatRev – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i dodaje – Od 25 lat wspieramy firmy w ich rozwoju. Do dziś zaufało nam 77 inwestorów z wielu zakątków świata, realizując projekty warte ponad 2,6 mld euro. Dzięki inwestycjom, zlokalizowanym na 1,4 tys. ha, zatrudnienie znalazło blisko 20 tys. osób.
Przypomnijmy – oprócz współpracy z SatRev – LSSE, która w tym roku świętuje swoje 25-lecie, powołała do życia Klaster Technologii Kosmicznych – Silesian Space Valley. Współpracę w pierwszej fazie przedsięwzięcia zadeklarowały czołowe firmy z branży kosmicznej i nowych technologii: SatRev, Saule Technologies, Columbus Energy i TUATARA.
– Nasza wspólna praca ma za zadanie zwiększyć oraz połączyć potencjał technologiczny, naukowy i edukacyjny przedsiębiorców z branży technologii kosmicznych, stąd pomysł na klaster ale nie jedyny. Wiemy, że sektor kosmiczny potrzebuje dobrego miejsca do rozwoju, dlatego przygotowaliśmy również dedykowany program budowy hal badawczych i produkcyjnych, które będziemy udostępniać w modelu subskrypcyjnym – dodaje Ryszard Wawryniewicz, wiceprezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Hasłem przewodnim polskiego stoiska jest rocznica 10-lecia członkostwa Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej. LSSE, obok czołowych firm i instytucji związanych lub wspierających branżę kosmiczną, prezentuje swoją ofertę na stoisku Polskiej Agencji Kosmicznej (hala 7.2, stoisko nr B29).