Sanden_6Jedyne w Europie centrum logistyczne japońskiego koncernu Sanden Manufacturing Poland powstanie w Polkowicach. Firma produkująca kompresory zainwestuje w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej co najmniej 13,39 mln zł i stworzy minimum 18 nowych miejsc pracy. Dziś przedstawiciele przedsiębiorstwa odebrali z rąk Rafała Jurkowlańca, prezesa Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, czwarte zezwolenie na prowadzenie działalności na terenie LSSE. Spółka działająca w Polkowicach od 12 lat zainwestowała tutaj już 633 mln zł i zatrudniła ponad 700 osób.

 

Rocznie w polkowickim zakładzie Sandena produkowanych jest około 1,6 miliona kompresorów, dostarczanych do europejskich montowni największych producentów samochodów m.in. Volkswagena, GM, Forda, Volvo, Jaguara czy McLarena. W praktyce oznacza to, że co 11 sekund linię montażową opuszcza nowy produkt. Obecnie firma produkuje ponad 40% kompresorów wytwarzanych przez grupę Sanden w Europie.

 

Teraz w Polkowicach powstanie także centrum logistyczne na potrzeby europejskich spółek korporacji. – W początkowej fazie rozwoju centrum będzie miało ok. 6,5 tys. m2 powierzchni. Planowana jest też dalsza rozbudowa o kolejne 3 tys. m2 . To stąd będzie realizowany przesył towarów m.in. do naszych oddziałów w Niemczech i we Francji – mówi Tomasz Karwatka – dyrektor finansowy Sanden Manufacturing Poland.

 

12 lat temu, o decyzji firmy dotyczącej inwestycji na terenie LSSE zdecydowało dogodne położenie strefy na styku granic, rozwinięta komunikacja i infrastruktura przemysłowa, a także dostęp do wyspecjalizowanych kadr.

– Zarząd firmy od dawna przyglądał się wielu lokalizacjom pod budowę centrum logistycznego w Europie. Decyzja o kolejnej inwestycji w Polkowicach to efekt m.in. dobrej współpracy z nami tutaj, w regionie, ale także misji gospodarczych do Japonii, w których uczestniczyliśmy m.in. z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych. To tam mieliśmy okazję spotkać się z władzami koncernu i zachęcić ich do rozwijania działalności firmy właśnie na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Takie bezpośrednie kontakty procentują konkretnymi inwestycjami i czwarte zezwolenie dla firmy Sanden Manufacturing Poland jest tego świetnym przykładem – mówi Rafał Jurkowlaniec, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

 

Podstrefa w Polkowicach jest jedną z najprężniej działających podstref Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Swoje zakłady mają tutaj firmy takie jak Volkswagen Motor Polska, SITECH czy CCC.

 

– Atutem inwestycyjnym Polkowic jest też budowa drogi S3, która zakończy się do 2018r. Dostępność komunikacyjna tej części Dolnego Śląska jest ogromną przewagą i argumentem dla wyboru tego miejsca pod kolejne inwestycje. Zaufało nam już wielu przedsiębiorców i wierzymy, że kolejni inwestorzy w Polkowicach to tylko kwestia czasu – mówi Renata Dembek – zastępca burmistrza Polkowic.

 

Firma Sanden, która odebrała dziś swoje czwarte zezwolenie na prowadzenie działalności w strefie, oprócz realizacji kolejnych inwestycji, jest też aktywnym partnerem klastrów działających w LSSE: motoryzacyjnego i edukacyjnego. W roku szkolnym 2015/2016 45 uczniów z Polkowic odbyło praktyki w zakładzie SMP, gdzie zapoznawali się z pracą technika elektryka, mechanika, informatyka, technika BHP i logistyka. 

Sanden_6 Sanden_5 Sanden_4 Sanden_3 Sanden_2 Sanden_1

 

Zobacz także