W szkołach zadzwonił pierwszy dzwonek, czas wakacyjnych przygód dobiegł końca. Specjalne życzenia dla wszystkich uczniów i nauczycieli złożył prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Przemysław Bożek, który uczestniczył w Dolnośląskiej Inauguracji Roku Szkolnego oraz posiedzeniu Rady Pedagogicznej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Przyjaciół Dzieci.

Życzę, aby ten rok szkolny był bezpieczny, pełny wyzwań oraz ciekawych przedsięwzięć. Wielu wygranych konkursów, również tych organizowanych przez Dolnośląski Klaster Edukacyjny oraz chętnego dzielenia się zdobytą wiedzą z innymi. Nauczycielom życzę dużo wytrwałości oraz wyrozumiałości. Naszym przyjaciołom z Ukrainy, aby czuli się dobrze w polskich szkołach. Jest nam bardzo miło, że mogliśmy uczestniczyć w Dolnośląskiej Inauguracji Roku Szkolnego. Cieszę się, że mogliśmy być obserwatorami nie tylko pasowania na uczniów pierwszoklasistów, ale także nieco starczej młodzieży, która dzieliła się swoimi umiejętnościami. Co do tego, że mamy świetnych nauczycieli i młodzież nigdy nie miałem wątpliwości. Jeszcze raz – wszystkiego dobrego w rozpoczętym roku szkolnym – mówił Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Udział w inauguracji wzięli m.in. Marzena Machałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski, Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy, nauczyciele i dyrektorzy legnickich szkół oraz uczniowie pierwszych klas, których pasowanie odbyło się podczas uroczystości.

– Cieszę się, że Dolnośląska Inauguracja Roku Szkolnego odbyła się w Legnicy, w Zespole Szkół Integracyjnych im. Piastów Śląskich. To piękna szkoła, o pięknych tradycjach. Gratuluję wszystkim, którzy stworzyli tę bardzo potrzebną placówkę. Jest mi szczególnie bliskie to, co robicie. Dzisiaj w Polsce blisko 5 mln uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych i policealnych rozpoczyna naukę w nowym roku szkolnym 2022/2023. Prawie 435 tys. to uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych wraz z przedszkolakami z województwa dolnośląskiego – powiedziała Marzena Machałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki.

Początek roku szkolnego to również kontynuacja działań Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego, którego liderem jest Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Dziś DKE liczy 156 partnerów, w tym 35 firm, 40 instytucji (powiaty, stowarzyszenia, fundacje, urzędy pracy) oraz 80 szkół (podstawówki, licea, technika, szkoły branżowe i 6 uczelni wyższych). Zadaniem klastra edukacyjnego jest łączenie potencjału gospodarczego, edukacyjnego i naukowego na rzecz kształcenia zawodowego dostosowanego do potrzeb gospodarki i lokalnych rynków pracy.

Zobacz także