Za nami ostatnie dni pracy na planie zdjęciowym serialu „Monte Cassino – Szlak Nadziei”, realizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej. „Zadanie, które nam przypadło, rozsławi na cały świat imię żołnierza polskiego” – te słowa generała Andersa napisane w rozkazie do jego oddziałów przed bitwą o Monte Cassino, przyświecały nam przez cały ten projekt.

W role aktorów wcielili się: prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Przemysław Bożek, wolontariusze Fundacji LSSE oraz Pułku 4. Ułanów Zaniemeńskich, a także dyrektorzy i kadeci Wojskowej Szkoły Średniej im. Zawiszy Czarnego w Legnicy.

Pięcioodcinkowa opowieść przybliży okoliczności wydarzeń związanych z przygotowaniami do bitwy i jej przebiegiem, a przede wszystkim stanie się okazją do pokazania światu bohaterskiego czynu polskiego żołnierza. Premierę zaplanowano na maj tego roku w ramach obchodów 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

Autorem scenariusza oraz reżyserem serialu jest Tomasz Łysiak, któremu dziękujemy za umożliwienie nam przyłączenia się do tej niezwykłej przygody.

Bitwa o Monte Cassino była największą lądową bitwą w Europie, w której wojska alianckie walczyły z Niemcami od stycznia do maja 1944 roku w rejonie klasztoru na Monte Cassino. To najcięższa walka, jaką stoczył II Korpus Polski w czasie II wojny światowej.

Zobacz także