W Centrum Konferencyjnym Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej miało miejsce otwarcie wystawy „Co ja z wami mam… Duszpasterstwo turystyczne księdza Karola Wojtyły”, użyczonej przez Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie. Wydarzenie skierowane było do młodzieży z partnerskich szkół Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego.

Ekspozycja czasowa przenosi odwiedzających w lata 1953-78, przypominając i przybliżając duszpasterstwo turystyczne księdza Karola Wojtyły. Podążając szlakami przyszłego Papieża Polaka i grupy młodych ludzi, których z czasem połączyły nierozerwalne więzy wspólnoty, można zanurzyć się w chwile górskiego wędrowania, kajakowych spływów czy narciarskich zjazdów, przeplatanych duchową refleksją.

Wystawa ta pokazuje inne oblicze Ojca Świętego, przede wszystkim jako przyjaciela i wychowawcy młodzieży oraz propagatora zdrowego stylu życia. Spływy kajakowe czy górskie wędrówki, którym przewodził ksiądz Karol Wojtyła były nie tylko formą rekreacji i odpoczynku, ale głębokim duchowym przeżyciem w otoczeniu przyrody. Wśród eksponatów znajdują się osobiste przedmioty przyszłego papieża, dzięki którym zwiedzający będą mogli wczuć się w klimat turystycznego duszpasterstwa. Centrum Konferencyjne LSSE to przestrzeń głównie biznesowa, jednak mocno dbamy również o edukację i kulturę, dlatego goszczenie w naszych murach tej wystawy użyczonej dzięki uprzejmości krakowskiego muzeum jest dla nas wielkim wyróżnieniem – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Uczestnicy wydarzenia najpierw przeszli ścieżką Karola Wojtyły, dziś świętego Jana Pawła II, gdzie mogli z bliska podziwiać eksponaty. W drugiej części spotkania odbyła się projekcja filmu dokumentalnego ze wspomnieniami osób, które osobiście brały udział w wędrówkach i wyjazdach organizowanych przez Karola Wojtyłę.

Główną inspiracją w aranżacji ekspozycji był pamiątkowy album, który Jan Paweł II otrzymał od przyjaciół, uczestników wypraw turystycznych, zawierający czarno-białe fotografie, szczegółowe mapy wycieczek, listy uczestników oraz teksty piosenek i wierszy. Zdjęcia zostały zestawione z autentycznymi przedmiotami, które się na nich znajdują, np. kajakiem, nartami, strojami, sprzętami kuchennymi czy strojem liturgicznym. Wszystko po to, aby poczuć atmosferę tamtych turystycznych wyjazdów, które pełne były radości, czasami tak szalonej, że „Wujek”, jak nazywali księdza Wojtyłę podopieczni, zwykł mówić do nich: „Co ja z wami mam?” – dodaje ks. Jacek Kurzydło, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie.

W spotkaniu brali udział uczniowie z partnerskich szkół Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego: Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ujeździe Górnym, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gryfowie Śląskim, I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Legnicy, II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy.

Wystawę można oglądać w Sali im. Pelagii Majewskiej w Centrum Konferencyjnym LSSE w terminie do 15 stycznia 2024 roku od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00.

Zobacz także