Szczepienie pracowników, bez ograniczenia ze względu na wiek, w tym także cudzoziemców mających legalne zatrudnienie w Polsce – takie są wstępne ustalenia zasad, na jakich mają się odbywać szczepienia pracowników w firmach. „Intencją rządu jest jak najszybsze i jak najszersze udostępnienie szczepionek” – powiedział wicepremier Jarosław Gowin. Akcja szczepień w miejscach pracy może ruszyć w maju.

Wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin oraz szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk spotkali się w poniedziałek w siedzibie ministerstwa z prezydentem Konfederacji Lewiatan Maciejem Wituckim, oraz przedstawicielami firm zrzeszonych w tej organizacji pracodawców, na konsultacjach w sprawie szczepień pracowników w zakładach pracy.

Ze strony Ministra Dworczyka otrzymałem zapewnienie, że do końca tego tygodnia otrzymamy propozycje organizacji szczepień w miejscu pracy. Od razu jak propozycję otrzymam, resort, którym kieruję, w dialogu z przedsiębiorcami wypracuje rozwiązania, które będą akceptowalne dla rządu i dla biznesu

– powiedział wicepremier Jarosław Gowin na konferencji prasowej podsumowującej poniedziałkowe spotkanie. Minister zapowiedział, że będzie rozmawiał w tej sprawie z Radą Przedsiębiorczości skupiającą główne organizacje biznesowe.

Jesteśmy dobrej myśli, że wkrótce będzie się można szczepić nie tylko w szpitalach, POZ i aptekach, ale także we własnej firmie

– zaznaczył wicepremier. I dodał:

Nie będzie żadnego przymusu w sprawie przystąpienia do szczepienia w zakładach pracy. To będzie całkowicie dobrowolna akcja.

Jak poinformował wicepremier do ministerstwa rozwoju, pracy i technologii zgłaszają się przedsiębiorcy, którzy są bardzo zainteresowani rozpoczęciem akcji szczepienia w zakładach pracy.

Polski biznes i polskie firmy są absolutnie zainteresowane tym, aby akcja szczepień w zakładach pracy szła jak najszybciej i jak najszerzej, tak aby jak najwięcej osób zabezpieczyła się przed wirusem

– powiedział prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki. Zapowiedział:

Jak tylko będą dostępne szczepionki, firmy są w pełnej gotowości, aby brać udział w akcji szczepień, aby w ten sposób propagować też wśród pracowników akcje szczepienia dla ich osobistego bezpieczeństwa  i bezpieczeństwa działalności ich firm.

Wszyscy pracownicy będą mogli się zaszczepić. To dla nas bardzo ważne. Szczepienia będą powszechne

– podkreślił Maciej Witucki.

Szczepienia w miejscach pracy

Obecnie trwają rządowe konsultacje z przedstawicielami przedsiębiorców celem wypracowania konkretnych procedur, w tym m.in. sposobu zgłaszania pracowników i zamawiania szczepionek do miejsc pracy. Chodzi o to, aby proces szczepień w firmach był jak najprostszy i powszechnie dostępny. Obie strony mają nadzieję, że w ciągu dwóch tygodni zostaną ustalone procedury.

Kwestie organizacyjne mają spoczywać na pracodawcach. Według wstępnych ustaleń, jeżeli przedsiębiorca zgłosi 500 osób gotowych do szczepienia, to do ustalenia pozostanie tylko termin i miejsce, gdzie będą dostarczone szczepionki dla firmy.

Wedle wstępnych ustaleń akcja szczepień dotyczyć ma wszystkich pracowników, bez podziału na ich roczniki, ma także objąć współpracowników firm oraz zatrudnionych legalnie cudzoziemców.

Rząd zakłada, że jeżeli producenci wywiążą się ze swoich deklaracji, co do ilości dostarczonych szczepionek do Polski, to w połowie maja realne jest rozpoczęcie szczepień w punktach pracy.

Zobacz także