W Środzie Śląskiej (woj. dolnośląskie) powstanie ultranowoczesny i proekologiczny zakład PepsiCo produkujący przekąski.

Projekt przyczynia się do stałego, zrównoważonego postępu polskiej gospodarki, tworzenia nowych miejsc pracy, a także rozwoju lokalnych społeczności. 26 sierpnia 2021 r., wmurowany został kamień węgielny pod nowoczesny zakład produkujący chipsy Frito Lay. Będzie to piąty zakład produkcyjny w Polsce tego amerykańskiego koncernu. Do tej pory hale produkcyjne stanęły już w: Michrowie, Żninie, Grodzisku Mazowieckim i Tomaszowie Mazowieckim.

W uroczystości wzięli udział: Silviu Popovici (CEO PepsiCo Europa), delegaci rządu RP z premierem Mateuszem Morawieckim na czele, Patrick T. Slowinski (konsul generalny USA), przedstawiciele administracji państwowej szczebla regionalnego i lokalnego, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a także Adam Ruciński (burmistrz Środy Śląskiej).

Tworzymy najlepszy możliwy klimat do inwestowania w Polsce, w ramach Polskiego Ładu na przyszłość – zarówno dla przedsiębiorców krajowych,  jak również wielkich zagranicznych inwestorów, takich jak amerykańscy – podkreślił Premier Mateusz Morawiecki.

Inwestycja na terenach zakupionych od LSSE ma powstać na 30 ha działce, a jej powierzchnia zabudowy to 54 700 m2, na których planowane jest utworzenie 8 linii produkcyjnych: 5 do smażonych chipsów ziemniaczanych Lay’s, 2 do smażonych chipsów kukurydzianych Doritos, 1 do pieczonych przekąsek ziemniaczanych Lay’s Oven Baked. Cała inwestycja bazuje na technologiach przyszłości. Będzie to pierwszy na świecie obiekt PepsiCo zaprojektowany w oparciu o pomiar emisji CO2 w całym cyklu życia: projektu, budowy i eksploatacji. Fabryka, w myśl projektu, ma opierać się o najbardziej zaawansowane i najefektywniejsze technologicznie linie produkcyjne o najniższym zużyciu mediów (wody, energii, gazu) na 1 kg produkcji. Ważnym elementem inwestycji ma być instalacja odzysku wody, ciepła technologicznego, konwersja ciepła na chłodzenie i ogrzewanie budynku.

Budowa najbardziej zrównoważonego zakładu produkcji PepsiCo w Europie, na terenie od Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, to dla nas dowód ogromnego zaufania ze strony amerykańskiego potentata spożywczego. Spośród wielu krajów, PepsiCo wybrało właśnie tereny w Środzie Śląskiej, co jasno wskazuje, na wyjątkowy potencjał regionu  podkreślał Przemysław Bożek, Prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

Fabryka powstanie w latach 2021-2025 i docelowo ma zatrudniać ponad 450 osób. Inwestycja to nie tylko miejsca pracy w nowoczesnym zakładzie o światowych standardach, ale również ochrona środowiska m.in. własna fotowoltaika na budynku biurowym, najlepsza w swojej klasie zakładowa podczyszczalnia ścieków, punkty zasilania samochodów elektrycznych na parkingu osobowym oraz neutralność klimatyczna zakładu do roku 2035.

Zdaniem ówczesnego Wiceprezesa LSSE S.A., Piotra Wojtyczki, tak duża inwestycja amerykańskiego giganta przyczyni się przede wszystkim do wsparcia lokalnych społeczności. Ponad miliard złotych inwestycji, to m.in. pieniądze, które zasilą lokalne firmy oraz przedsiębiorców.

To, z czego cieszę się najbardziej, to wsparcie dla polskiego rolnictwa. Rozmawiając z naszymi inwestorami wielokrotnie podkreślaliśmy, jak ważny jest wpływ inwestycji na środowisko, gospodarkę, ale przede wszystkim na rolnictwo i mieszkańców regionu. Nowy zakład przyczyni się dalszego rozwoju współpracy z polskimi rolnikami dostarczającymi ziemniaki i kukurydzę uprawiane wyłącznie w sposób zrównoważony. Jak podaje inwestor, to dodatkowe 60 000 ton ziemniaków rocznie, od 10 000 ton kukurydzy w 2023 roku do 30 000 ton kukurydzy w 2027 roku oraz ponad 20 nowych lokalnych dostawców – mówił Piotr Wojtyczka, ówczesny Wiceprezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

Amerykański koncern PepsiCo powstał w 1965 roku. Obecnie przedsiębiorstwo jest jednym z największych na świecie producentów i sprzedawców napojów bezalkoholowych oraz produktów spożywczych. Należą do niego m.in.: Pepsi, Lay’s, Cheetos. W Polsce PepsiCo działa od 1991 r. Firma już od ponad 28 lat współpracuje z 80 rolnikami w ramach Programu Agro. Dzięki nowemu przedsięwzięciu rozpocznie współpracę z 20 kolejnymi rolnikami. Ultranowoczesna inwestycja w Środzie Śląskiej to ponad 450 miejsc pracy! Choć wielkie otwarcie dopiero w 2023 roku, przedsiębiorstwo już rozpoczęło rekrutację na część stanowisk.

 

 

Zobacz także