W Środzie Śląskiej (woj. dolnośląskie) powstanie ultranowoczesny i zrównoważony środowiskowo zakład PepsiCo produkujący przekąski. Projekt przyczynia się do stałego, zrównoważonego rozwoju polskiej gospodarki, tworzenia nowych miejsc pracy, a także rozwoju lokalnych społeczności.

– Tworzymy najlepszy możliwy klimat do inwestowania w Polsce w ramach Polskiego Ładu na przyszłość. To bardzo dobry klimat do inwestowania zarówno dla inwestorów krajowych, jak również i wielkich inwestorów, takich jak inwestorzy amerykańscy – podkreślił Premier Mateusz Morawiecki.

Inwestycja na terenach zakupionych od LSSE S.A. ma powstać na 30 ha działce a jej powierzchnia zabudowy to 54 700 m2, na których ma powstać 8 linii produkcyjnych: 5 do smażonych chipsów ziemniaczanych Lay’s, 2 do smażonych chipsów kukurydzianych Doritos, 1 do pieczonych przekąsek ziemniaczanych Lay’s Oven Baked. Cała inwestycja bazuje na technologiach przyszłości. Będzie to pierwszy na świecie obiekt PepsiCo zaprojektowany w oparciu o pomiar emisji CO2 w całym cyklu życia: projektu, budowy i eksploatacji. Fabryka w myśl projektu ma opierać się o najbardziej zaawansowane i najefektywniejsze technologicznie linie produkcyjne o najniższym zużyciu mediów (wody, energii, gazu) na 1 kg produkcji. Ważnym elementem inwestycji ma być instalacja odzysku wody, ciepła technologicznego, konwersja ciepła na chłodzenie i ogrzewanie budynku.

– Budowa najbardziej zrównoważonego zakładu produkcji PepsiCo w Europie na terenie od Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, to dla nas dowód ogromnego zaufania ze strony amerykańskiego potentata spożywczego. Spośród wielu krajów PepsiCo wybrało właśnie tereny w Środzie Śląskiej, co jasno wskazuje, na wyjątkowy potencjał regionu – podkreśla Przemysław Bożek prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Fabryka powstanie w latach 2021-2025 i docelowo ma zatrudniać ponad 450 osób. Inwestycja to nie tylko miejsca pracy w nowoczesnym zakładzie o światowych standardach, ale to również ochrona środowiska m.in. własna fotowoltaika na budynku biurowym, najlepsza w swojej klasie zakładowa podczyszczalnia ścieków, punkty zasilania samochodów elektrycznych na parkingu osobowym oraz neutralność klimatyczna zakładu do roku 2035.

Zdaniem Wiceprezesa LSSE S.A. Piotra Wojtyczki, tak duża inwestycja amerykańskiego giganta przyczyni się przede wszystkim do wsparcia lokalnych społeczności. Ponad miliard złotych inwestycji, to m.in. pieniądze, które zasilą lokalne firmy oraz przedsiębiorców.

– To z czego cieszę się najbardziej to wsparcie dla polskiego rolnictwa. Rozmawiając z naszymi inwestorami wielokrotnie podkreślaliśmy, jak ważny jest wpływ inwestycji na środowisko, gospodarkę ale przede wszystkim na rolnictwo i mieszkańców regionu. Nowy zakład przyczyni się dalszego rozwoju współpracy z polskimi rolnikami dostarczającymi ziemniaki i kukurydzę uprawiane wyłącznie w sposób zrównoważony. Jak podaje Inwestor to dodatkowe 60 000 ton ziemniaków rocznie, od 10 000 ton kukurydzy w 2023 roku do 30 000 ton kukurydzy w 2027 roku oraz ponad 20 nowych lokalnych dostawców – mówi Piotr Wojtyczka wiceprezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

 

 

You might also like