„Finanse i narzędzia rozwoju innowacyjnych przedsiębiorców” – tak brzmiał tytuł wydarzenia zorganizowanego przez Związek Pracodawców Polska Miedź i Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną w Centrum Konferencyjnym LSSE. Uruchomienie funduszy strukturalnych z nowej perspektywy finansowej 2023-2027 jest wiadomością, na którą czekało wielu przedsiębiorców, a także lokalne samorządy.

Podczas oficjalnego rozpoczęcia konferencji Poseł na Sejm RP Wojciech Zubowski odczytał list Marszałek Rzeczypospolitej Polskiej Elżbiety Witek skierowany do uczestników.

Biorący udział w wydarzeniu mieli również szansę poznać szczegóły instrumentów wsparcia dla przedsiębiorców proponowane przez Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną.

Jako Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jesteśmy otwarci na lokalny biznes. Walczymy z mitem, że strefy są wyłącznie dla dużych, zagranicznych podmiotów. Przekonujemy, że mamy znakomitą ofertę także dla polskich, średnich i małych firm. Najlepiej świadczy o tym fakt, że takich inwestorów w LSSE systematycznie przybywa. Programy wsparcia, których dotyczy ta konferencja, mają pozytywny wpływ na rozwój przedsiębiorstw oraz poprawę ich konkurencyjności na rynku lokalnym i zagranicznym. Optymistycznie patrzymy na to, co się dzieje wokół nas. Ostatnie miesiące są owocne, jeśli chodzi o współpracę z centralą i spółkami córkami KGHM-u – trzy z nich należą do Dolnośląskiego Klastra Lotniczego. Mam nadzieję, że już niedługo w ramach Klastra Technologii Kosmicznych w Legnicy zostanie zbudowana hala, gdzie będą produkowane nanosatelity dla firmy SatRev. Razem z trzema innymi strefami ekonomicznymi i partnerami nie tylko z Dolnego Śląska prężnie rozwijamy też nasz najnowszy Zachodni Klaster Elektromobilności – mówił Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Świat nie stoi w miejscu, rzeczywistość, także biznesowa, zmienia się w błyskawicznym tempie. Aby odnieść sukces, trzeba nie tylko nadążyć za innymi, ale wyprzedzić konkurencję. Myśleć perspektywicznie i odważnie. Jestem przekonany, że teraz jest najlepszy moment na zainwestowanie w przyszłość. Fundusze unijne, krajowe i regionalne są doskonałą szansą na śmiałe rozwiązania i zbudowanie przewagi konkurencyjnej. Gospodarczy rozwój regionu to nasza wspólna sprawa i odpowiedzialność. Chcemy zachęcić przedsiębiorców z regionu do sięgania po zewnętrzne środki, ułatwić im zdobycie potrzebnej wiedzy z pierwszej ręki. Dlatego zaprosiliśmy do Legnicy ekspertów z ważnych instytucji wspierających rozwój gospodarczy – dodał Piotr Karwan, wiceprezes Związku Pracodawców Polska Miedź.

W trakcie konferencji wiele cennych dla przedsiębiorców informacji przekazali przedstawiciele: Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, PKO Banku Polskiego, Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. i Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej. Spotkanie poprowadził prezes Human Partner – Marcin Kowalski.

Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz KGHM Polska Miedź S.A.

 

Zobacz także