Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w tym roku świętował jubileusz 30-lecia powstania.
MSPO to nie tylko kompleksowa prezentacja sprzętu wojskowego, ale także biznesowe spotkania i umowy zawierane pomiędzy producentami sektora obronnego z różnych kontynentów. Trzecia wystawa Europy, po targach w Paryżu i Londynie, odbywała się od 6 do 9 września 2022 roku.
MSPO dobrze służy bezpieczeństwu Polski. Swoje rozwiązania dla obronności i innych aspektów bezpieczeństwa w 2022 r. prezentuje 613 wystawców z 33 państw. Najwięcej przedsiębiorstw reprezentuje USA. Wielu producentów przybyło z Turcji, która zorganizowała w br. stoisko narodowe. Warto przypomnieć, że po raz pierwszy podobna ekspozycja pojawiła się w 1999 – roku wejścia Polski do NATO – mówił prezes Targi Kielce, dr Andrzej Mochoń.
Na targach, swoje stoisko prezentował Dolnośląskiego Klaster Lotniczy. Priorytetowym celem działalności DKL, który skupia kilkadziesiąt firm, przy silnym wsparciu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, jest tworzenie warunków rozwoju przedsiębiorstw powiązanych z branżą lotniczą, prowadzących działalność na terenie regionu Polski Południowo-Zachodniej. Na swoim stoisku, klaster prezentował nowy polski mały samolot odrzutowy Flaris Lar 1, który został wyprodukowany przez firmę Metal Master z Podgórzyna koło Jeleniej Góry.
FLARIS LAR1 jest pierwszą od wielu lat (od czasu Iskry) polską konstrukcją samolotu. Prace nad tym samolotem trwały od roku 2009. Prototyp przechodzi obecnie badania w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego (nr LTT-3.5343.33.2021.ULC.1), które potrwają do końca tego roku. Na targach prezentowany jest egzemplarz samolotu z partii przedprodukcyjnej. FLARIS LAR1 to pięcioosobowy samolot (4 osoby + pilot), o zasięgu 2200 km, pułapie lotu do 11500 m i prędkości przelotowej ponad 700km/h, prędkość przeciągnięcia wynosi 115 km/h.
Długość: 8,32 m
Rozpiętość skrzydeł: 8,68 m
Wysokość: 2,43 m
Powierzchnia skrzydeł: 20 m²
Maszyna jest wyposażona w silnik Williams FJ33-5A o ciągu statycznym 8,2 kN. Posiada nowoczesną awionikę typu Glass Cockpit. Samolot ten jest wyjątkowo ekonomiczny, zużywa zaledwie 150 litrów paliwa na godzinę lotu. Może operować z lotnisk trawiastych, a jego długość rozbiegu wynosi zaledwie 200 m. Prędkość wznoszenia, potwierdzona w próbach, wynosi ponad 35 m/s. Masa startowa wynosi 1500 kg, a udźwig użyteczny samolotu to 500 kg. Paliwo jest przechowywane w zbiorni- ku zamontowanym na kadłubie, przez co celowo unika się użycia skrzydeł do przechowywania paliwa. Zasięg lotu szybowego z wyłączonym silnikiem wynosi 18 km (współczynnik ślizgu 18:1, wyjątkowa doskonałość aerodynamiczna). Samo- lot można w stanie złożonym przewozić w przyczepie ciągnionej przez samochód osobowy, a potem rozłożyć go w krótkim czasie i wystartować.
FLARIS LAR1 posiada spadochronowy system bezpieczeństwa. Prezentowany samolot ma, oprócz przewozu pasażerów, również wiele możliwości budowy wersji specjalistycznych do zastosowań wojskowych, policyjnych czy ochrony granic. W tych zastosowaniach może być samolotem łącznikowym lub dyspozycyjnym dla kadry dowódczej.
Oprócz Flarisa, Dolnośląski Klaster Lotniczy na swoim stoisku prezentuje wyroby firm lotniczych z obszaru Dolnego Śląska. Największa firma przemysłowa tego regionu, Collins Aerospace Wrocław to firma, która historycznie na bazie WSK Delta Hydral powstała poprzez połączenie UTC Aerospace Wrocław i Rockwell Collins. Przedsiębiorstwo jest najnowocześniejszą częścią grupy Raytheon Technology. Ten wrocławski zakład mechaniczny zajmuje się konstruowaniem, wytwarzaniem oraz serwisowaniem samolotowych systemów i elementów układów hydraulicznych oraz pneumatycznych systemów paliwowych zarządzania powietrzem w kabi- nie, systemami FADEC, systemami bezpieczeństwa i sterowania samolotem. Firma produkuje je do prawie wszystkich samolotów pasażerskich (Boeing, Airbus) i wojskowych na świecie zachodnim. Na stoisku DKL Collins Aerospace Wrocław prezentuje wybrane produkty, takie jak: systemy ALRP-10 pompa paliwowa układu FADEC, ALRT-2E elektroniczny blok ogranicznika obrotów oraz siłownik RAT.