Obecne rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy publicznej w Polskiej Strefie Inwestycji (PSI) wraz z końcem 2022 roku zostanie zastąpione nowym rozporządzeniem, które w niektórych kwestiach zmieni zasady ubiegania się oraz korzystania ze zwolnienia podatkowego w PSI.
29 listopada 2022
10:00 – 12:00
Centrum Konferencyjne LSSE, ul. Rycerska 24, 59-220 Legnica
Podmioty rozważające ubieganie się o decyzję o wsparciu w PSI dla swoich nowych przedsięwzięć, w tym reinwestycji, powinny zapoznać się z powyższymi zmianami, dostosowując do nich także odpowiednio swoje plany inwestycyjne oraz ich termin.
Ponadto, w ostatnim okresie nastąpił szereg zmian w praktyce rozliczania zwolnienia strefowego, w tym chociażby w odniesieniu do momentu rozpoznania kosztów kwalifikowanych związanych z wytworzeniem aktywów produkcyjnych. Ze względu na tzw. podejście projektowe inwestorzy nadal zmagają się również z istotną niepewnością co do zakresu dochodu zwolnionego w spółkach posiadających zarówno aktywa wcześniej nabyte, jak i nabywających kolejne aktywa w związku z nowymi inwestycjami. Inwestorzy strefowi powinni blisko śledzić te zmiany i obszary, aby odpowiednio identyfikować i reagować na podatkowe ryzyka i możliwości.
Zapraszamy na spotkanie stacjonarne w siedzibie Legnickiej SSE, w trakcie którego eksperci kancelarii Dentons, dr Michał Bernat oraz Aleksandra Siemieniec-Dulska, omówią:
- Nowe rozporządzenie w sprawie pomocy publicznej w Polskiej Strefie Inwestycji (PSI), w tym nowe warunki uzyskania i zasady wsparcia w PSI;
- Kolejne zmiany w zakresie kwalifikowalności kosztów inwestycji, w tym kosztów najmu/dzierżawy gruntów, budynków i budowli.
• zmiany dotyczące weryfikacji kryteriów jakościowych realizowanych w związku z uzyskaniem decyzji o wsparciu,
• dalsze ułatwienie uzyskania wsparcia w PSI na reinwestycje,
• ułatwienie uzyskania wsparcia w PSI na inwestycje związane ze świadczeniem usług niematerialnych,
• zmiany co do zakresu działalności wykluczonej ze wsparcia w PSI,
• zmiany dotyczące obowiązku trwałości (utrzymania) inwestycji,
• zasady oceny złożonych jeszcze w 2022 roku wniosków o decyzję o wsparciu.
- Podejście projektowe w PSI – obecny stan praktyki fiskalnej oraz orzecznictwa sądowego, propozycje praktycznych rozwiązań i perspektywy na 2023 rok.
- Najważniejsze bieżące kontrowersje dotyczące rozliczania zwolnienia podatkowego w PSI.
- Pierwsze oceny oraz obecna praktyka stosowania zachęt podatkowych wprowadzonych przez Polski Ład od 2022 roku.
- Możliwość skorzystania z pomocy publicznej przez Spółki Skarbu Państwa.
Kto powinien zainteresować się wydarzeniem?
Wydarzenie jest adresowane do członków zarządu, służb finansowych i podatkowych, zespołów odpowiadających za inwestycje oraz działalność R&D oraz działów prawnych przedsiębiorstw działających lub planujących działalność na terenie strefy.
Informacje organizacyjne:
• Udział w spotkaniu jest bezpłatny i wymaga rejestracji
(link:
https://forms.office.com/r/55UFH8dDFG).
• Organizator zastrzega sobie prawo do selekcji zgłoszeń.
• Warsztat będzie prowadzony w języku polskim