Instytut Pamięci Narodowej realizuje pięcioodcinkowy fabularyzowany serial dokumentalny „Monte Cassino – Szlak Nadziei”, który przedstawi wydarzenia związane zarówno z samą bitwą, jak i drodze, którą przebyli żołnierze generała Andersa, zanim znaleźli się u stóp słynnego wzgórza. Opowieść stanie się też okazją do pokazania światu bohaterskiego czynu polskiego żołnierza.

W role aktorów wcielili się: prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Przemysław Bożek, wolontariusze Fundacji LSSE, a także dyrektorzy i kadeci Wojskowej Szkoły Średniej im. Zawiszy Czarnego w Legnicy. Serial ukaże perspektywę bitwy wielu narodów – Brytyjczyków, Amerykanów, Nowozelandczyków, Hindusów, Francuzów czy Włochów. Wystąpią w nim także współcześni mieszkańcy Cassino.

Wierzymy, że projekt, którego jesteśmy częścią, będzie służył młodzieży podczas spotkań w ramach Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego. Dziękujemy autorowi scenariusza i reżyserowi, Tomaszowi Łysiakowi, za możliwość udziału w tak niezwykłym przedsięwzięciu. Premierę zaplanowano na maj tego roku, w ramach obchodów 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

Zobacz także