Niecodzienne lekcje historii dla uczniów z partnerskich szkół Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego, którego liderem jest Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Za nami spotkania z pisarzem, dziennikarzem, publicystą Tomaszem Łysiakiem w Legnicy i Głogowie.

Podczas spotkań w Centrum Konferencyjnym LSSE oraz Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie zaprezentowany został film pt.: „Monte Cassino – ostatni rozdział”, czyli opowieść o bitwie pod Monte Cassino zrealizowana przez Tomasza Łysiaka metodą reportażu uczestniczącego. Tytuł nawiązuje do wspomnień gen. Władysława Andersa „Bez ostatniego rozdziału. Wspomnienia z lat 1939-1946”.

Pan Tomasz Łysiak jest pisarzem, publicystą i pasjonatem historii, a także człowiekiem, który w mądry sposób edukuje młodzież – nie tylko poprzez opowiadanie o historii, ale konkretne działania. To wychowanie młodego pokolenia w duchu patriotyzmu, w oparciu o wartości m.in. harcerskie i paramilitarne, stąd też obecność na spotkaniu szkoły wojskowej, która już niedługo będzie miała bursę w naszym budynku – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Seanse uzupełnił historyczny komentarz reżysera, który przybliżył młodzieży kulisy powstania filmu oraz opowiedział więcej o największej lądowej bitwie w Europie.

„Ostatni rozdział” jest w części reportażem z pola bitewnego na masywie Monte Cassino. To historia ostatnich żyjących weteranów 2. Korpusu Polskiego, którzy są prawdziwymi bohaterami tego filmu, nawiązującego do tytułu wspomnieniowej książki ich ukochanego dowódcy. Generał Władysław Anders, który w 1959 roku, kiedy po raz trzeci wydawał tę książkę, tłumaczył, dlaczego nie mógł nadać ostatniego rozdziału – Polska wciąż nie była wolna, a na świecie ciągle rządziły totalitaryzmy. Nasz kraj obecnie cieszy się piękną wolnością, a ci ostatni weterani dalej służą. Jeżdżą na pola bitewne, cmentarze, spotykają się z młodzieżą i opowiadają o swojej drodze. To dalszy ciąg ich misji, oni piszą ostatni rozdział pięknej historii 2. Korpusu Polskiego – podkreśla Tomasz Łysiak.

18 maja 1944 roku, żołnierze 2. Korpusu Polskiego zdobyli klasztor i wzgórze Monte Cassino we Włoszech. Przełamanie niemieckich linii obronnych otworzyło aliantom drogę na Rzym. Bitwa o Monte Cassino, a w rzeczywistości cztery bitwy stoczone we Włoszech między wojskami alianckimi i niemieckimi w maju 79. lat temu, uznawana jest za jedną z najbardziej zaciętych w czasie II wojny światowej. Heroiczne zwycięstwo aliantów było ogromnym sukcesem armii gen. Andersa.

Zobacz także