Cześć i chwała Niezłomnym! W Centrum Konferencyjnym LSSE miał miejsce Uroczysty Apel Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wydarzenie zorganizowane przez Wojskową Szkołę Średnią im. Zawiszy Czarnego w Legnicy, Fundację Zawiszy Czarnego, Fundację Pogoń Lwów oraz Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną było wyrazem pamięci dla bohaterów drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, godnej podziwu postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych.
Apel był skierowany do młodzieży szkół ponadpodstawowych. Cieszymy się, że przedsięwzięcie zgromadziło wielu znamienitych gości, na czele z Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Elżbietą Witek.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest wyjątkowym świętem, o którym powinniśmy głośno mówić, tak samo jak o jego bohaterach. Na kartach naszej historii mamy wydarzenia niezwykle dramatyczne. Krwią walczono o niepodległość. Każdy Polak chociaż raz powinien przejść się korytarzami więzienia przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Co roku, 1 marca, to miejsce staje się symbolem bohaterstwa i odwagi, zwycięstwa prawdy nad kłamstwem. Z niezwykłym wzruszeniem spoglądam na młodzież, która stara się zrozumieć i wczuć się w to, co przeżywało kiedyś młode pokolenie. Wypełniali oni przysięgę żołnierską i do samego końca bronili swojego kraju i obywateli. Obecnie młodzi ludzie również zobaczyli, że można pięknie żyć, ale trzeba być wiernymi przekonaniom do samego końca. Bóg, Honor i Ojczyzna – jak się ma takie wartości, to w życiu jest o wiele łatwiej – mówiła Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Elżbieta Witek.
Ten uroczysty apel ma być hołdem dla niezłomnych, wspomnieniem o ich tragicznych, ale zarazem bohaterskich losach. Żołnierze Wyklęci przelewali swoją krew w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego. Nie złożyli broni, a walczyli o wolność. Stawiali opór sowieckiej agresji i przeciwstawiali się narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Nasza rola w tym, żeby wśród przyszłych pokoleń pielęgnować pamięć o historii – dodał Prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Przemysław Bożek.
Uczestnicy wydarzenia poznali historię święta i życiorysy Żołnierzy Wyklętych. Znaczna część programu obejmowała występy artystyczne. Na scenie zaprezentowali się wolontariusze Fundacji Pogoń Lwów, Reprezentacyjny Chór Akademii Wojsk Lądowych i Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Gościem specjalnym wieczoru był Tadeusz „Tadek” Polkowski.