Zapraszamy do udziału w webinarze organizowanym przez Mazowieckie Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów – Partnera PAIH (działające w strukturze Agencji Rozwoju Mazowsza S.A.) oraz firmę DMK Sp. z o.o.

Termin: 15 lutego, godz. 11:00 – 14:00

Miejsce: Go to webinar

 Rejestracja na webinar jest dwuetapowa!

Zapis na: https://forms.gle/Ppvnhi4DbHAWhT8n8

(po rejestracji poprzez poniższy formularz google otrzymasz na e-mail potwierdzenie rejestracji WRAZ z linkiem do drugiego krótszego etapu rejestracji, czas wypełnienia zgłoszeń poniżej 1 minuty!)

Podczas Webinaru zostanie omówiona bieżąca sytuacja na trzech rynkach (EUR/PLN, EUR/USD oraz USD/PLN) i wskazane bieżące plany działań dla wszystkich czterech grup przedsiębiorców – eksporter/importer-EUR/PLN, eksporter/importer – USD/PLN.Zostanie poddane wątpliwości i zasadności skupianie się na różnicach kursowo-księgowych, które zwykle nie stanowią o korzyści/niekorzyści finansowej (kasowej).

  • Jeśli nie o rzeczywistej korzyści finansowej, to o czym?
  • Czy w ogóle zarządzaniem ryzykiem w ujęciu księgowym może przynosić zysk dla firmy? Czy ma jakiś finansowy sens i dla kogo?

Zostanie zilustrowana zasada, że koszty finansowo księgowe to nie zawsze strata ekonomiczna,
a księgowe przychody finansowe to nie zawsze zysk ekonomiczny! Księgowe (papierowe) „2+2” –  to nie to samo co kasowe (matematyczne) „2+2”!

Postawimy pytanie na ile różnice księgowe kursowe są konsekwencja „szczęścia i gry z hipotetycznymi kursami z przeliczeń fakturowych” , a na ile umiejętnością radzenia sobie w zarządzaniu ryzykiem tym rzeczywistym – kasowym?

Do odpowiedzi na te wszystkie pytania przybliży nas niniejszy Webinar.

Agenda:

11:00 – 12.00

CZĘŚĆ I – Bieżąca sytuacja na trzech rynkach (EUR/PLN, EUR/USD oraz USD/PLN) oraz bieżący plan działań dla wszystkich czterech grup przedsiębiorców- eksporter/importer-EUR/PLN, eksporter/importer- USD/PLN – Pan Jacek Maliszewski

12.00– 13:00

CZĘŚĆ II – EDUKACJA –  Pan Łukasz Leszczyński

  • Ryzyko kursowe w ujęciu księgowym;
  • różnice kursowe, które powstają na szczeblu rozrachunków i środków własnych;
  • Tezy, do weryfikacji na kilku przykładach – z „życia firmy”:

o   Teza I w ujęciu kasowym: Eksporter uzyskuje tym lepszy efekt, im po wyższym kursie uda mu się wymienić walutę na PLN;

o   Teza I w ujęciu księgowym: Eksporter uzyskuje tym lepszy efekt, im po niższym kursie uda mu się wystawić zagraniczną fakturę sprzedaży;

o   Teza II w ujęciu kasowym: Importer uzyskuje tym lepszy efekt, im po niższym kursie uda mu się kupić walutę;

o   Teza II w ujęciu księgowym: Importer uzyskuje tym lepszy efekt, im po wyższym kursie przyjmie i zaksięguje zagraniczną fakturę zakupu.

13:00-14:00  (ok. 15 minut po zakończeniu webinaru)

Dyskusja, pytania i odpowiedzi.

15 minut po zakończeniu webinaru rozpocznie się dyskusja na platformie Microsoft Teams. Będzie to rozmowa w czasie której  p. Jacek Maliszewski odpowie na bardziej złożone pytania z Państwa strony. Do dyskusji będzie można dołączyć przez link, który dostaniecie Państwo podczas trwania webinaru.

Rejestracja na wydarzenie do dnia 11 lutego 2021, do godz. 16:30, pod linkiem: https://forms.gle/Ppvnhi4DbHAWhT8n8

Zobacz także