Przed pandemią koronawirusa nasz wzrost gospodarczy był zrównoważony. Prowadziliśmy racjonalną politykę budżetową. Dzięki temu od początku pandemii mogliśmy zaproponować kompleksowe wsparcie przedsiębiorcom. Od roku zabiegamy o to, żeby nasza gospodarka poniosła jak najmniejsze straty na skutek pandemii. Walczymy o uratowanie miejsc pracy i firm.

„Będziemy wspierać polski przemysł w wielu miejscach, w ekspansji międzynarodowej, a także krajowej, żeby jak najszybciej odbudować potencjał produkcyjny. Ta płytka recesja daje nam dobre źródło do skoku technologicznego, gospodarczego w przyszłość” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w firmie Kokoszki Prefabrykacja S.A. na Pomorzu. Przedsiębiorstwo produkuje elementy zbrojone wykorzystywane w budownictwie m.in.: hal produkcyjnych, magazynów, obiektów handlowych oraz mostów i tunelów.

Skutecznie walczymy z kryzysem

Celem rządu jest zminimalizowanie negatywnych skutków obecnego kryzysu i jak najszybszy powrót do gospodarczej normalności. Temu służą kolejne odsłony Tarczy Antykryzysowej, Tarcze Finansowe Polskiego Funduszu Rozwoju, Tarcza Branżowa oraz pomoc udzielana przez Bank Gospodarstwa Krajowego i Agencję Rozwoju Przemysłu.

Do polskich firm trafiło już ponad 185 mld zł. Wsparciem objęliśmy blisko 6,5 mln miejsc pracy. Tylko w grudniu 2020 r. i styczniu 2021 wypłaciliśmy przedsiębiorcom 22 mld zł.

Łącznie już ponad 36 tys. firm, które zatrudniają ponad 243 tys. pracowników, otrzymało wsparcie w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0 – to ponad 5,58 mld zł.

Polska jest dobrze przygotowana do okresu ożywienia

Międzynarodowy Fundusz Walutowy dobrze ocenia rządowe działania antykryzysowe oraz potwierdza naszą zdolność fiskalną do dalszego wspierania firm i gospodarstw domowych oraz wzrostu wydatków na cele zdrowotne. W ocenie MFW dotychczasowe działania władz w związku z pandemią uchroniły gospodarkę i wiele firm przed masowymi bankructwami i wzrostem bezrobocia.

Realizacja programów wsparcia przebiegała zasadniczo szybko i skutecznie, co powinno pomóc w ograniczeniu długoterminowych skutków pandemii dla gospodarki.

PKB w Polsce spadło jedynie o 2,8 proc., a poziom bezrobocia jest jednym z najniższych w Unii Europejskiej. Środki pomocowe dla branż dotkniętych pandemią stanowią ponad 9,0 proc. naszego PKB, co jest trzecim najlepszym wynikiem wśród krajów Unii. Szacujemy, że w bieżącym roku wzrost PKB powinien wynieść ok. 4 procent.

„Dziś widzimy, że stoimy na solidnym fundamencie. W grudniu zauważyliśmy, że mamy coraz lepsze wskaźniki w produkcji przemysłowej – listopad i grudzień, te ponad 11 proc. to fenomen na skalę europejską” – zauważył szef polskiego rządu.

Więcej informacji na stronie: /w-pandemii-musimy-walczyc-o-miejsca-pracy-i-gospodarke/

Zobacz także