Premier Mateusz Morawiecki wmurował uroczyście kamień węgielny pod budowę Nowego Zakładu Produkcyjnego Pomp Ciepła Firmy Viessmann. Jest to kolejna wizyta Prezesa Rady Ministrów podczas inauguracji inwestycji na terenie LSSE.

– Polska staje się centrum rozwoju pomp ciepła, technologii energooszczędnych. Robimy wszystko, by tworzyć nowe miejsca pracy i aby polska gospodarka rozwijała się w sposób zrównoważony – mówi Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki

Rodzinna firma Viessmann, od ponad 105 lat działa na światowych rynkach, a od 20 lat obecna jest w Legnicy. Viessmann w Legnicy to zakłady zajmujące się produkcją pomp ciepła, kogeneratorów energii oraz podzespołów do urządzeń techniki grzewczej – szaf i modułów sterowniczych, rur miedzianych i wiązek kablowych. Dzięki decyzji o wsparciu wydanej w zeszłym roku przez Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną powstała możliwość do rozbudowy działalności znanego globalnie przedsiębiorstwa. Nowy zakład o łącznej powierzchni 50 tys. m2 będzie blisko 4 razy większy od obecnego. Powstanie on na gruncie o powierzchni ponad 17 ha, zakupionym od Miasta Legnica na terenie byłego lotniska.

Historyczna inwestycja (200 mln euro nakładów inwestycyjnych) firmy Viessmann na Dolnym Śląsku stanowi kamień milowy w dalszym rozwoju naszego regionu. To przełoży się na nowe 1700 miejsc pracy. Obecnie firma zatrudnia w Polsce, w tym w Legnicy, 1250 pracowników. Zakład będzie miejscem do osiągania celów klimatycznych w sektorze budowlanym, rozwoju technologii pomp ciepła i dostarczania dalszych rozwiązań w zakresie transformacji klimatycznej w Europie.

Przedsiębiorstwo rodzinne ogłosiło już wiosną, że w ciągu najbliższych trzech lat planuje rekordowe inwestycje w wysokości 1 mld euro w rozwój pomp ciepła
i ekologicznych rozwiązań klimatyzacyjnych. Inwestycja o wartości ponad 200 mln euro w nową fabrykę w Polsce – kolejny zakład Grupy produkujący pompy ciepła – jest centralnym elementem ofensywy firmy w zakresie ekologicznych rozwiązań klimatyzacyjnych.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił w swoim wystąpieniu bliskie i owocne partnerstwo między firmą Viessmann a Polską, a w szczególności regionem legnickim:

Premier Mateusz Morawiecki: – W odróżnieniu od niektórych innych przedsiębiorstw, które dokonują tylko inwestycji krótkoterminowych, firma rodzinna Viessmann demonstruje, jak blisko od dziesięcioleci związana jest z Polską. Dobitnym dowodem tej więzi jest kolejna inwestycja firmy w Legnicy. – .

Max Viessmann, CEO Grupy Viessmann: – Marka Viessmann od ponad 105 lat jest synonimem pozytywnej zmiany, wyraźnie zorientowanej na efektywność energetyczną i rozwój nowych technologii. Dzisiaj rozpoczynamy w Legnicy budowę zakładu, który pomoże nam w dalszej realizacji naszego celu: „We create living spaces for generations to come”, wpisując się tym samym konsekwentnie w przyszłość naszej firmy rodzinnej o 105-letniej historii. 

Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej: – 25 lat LSSE zobowiązuje do dalszego rozwoju. Dlatego tym bardziej się cieszę, że rodzinna firma Viessmann, która od ponad 105 lat działa na światowych rynkach, od ponad 20 lat obecna jest w Legnicy. Śmiało mogę powiedzieć, że Viessmann na dobre zakorzenił się w Legnicy, dlatego postanowiliśmy, że niebawem symbolicznie posadzimy drzewo, polski dąb, który będzie realizował w praktyce hasło „rośniemy razem”. Jako strefa wspieramy inwestycje, więc pomagamy rosnąć, ale bez przedsiębiorców nie byłoby inwestycji, a to jest sedno naszego działania. Dzięki najnowszej decyzji firmy możemy mówić, że LSSE to blisko 80 przedsiębiorców, którzy dają pracę prawie 20 tys. osób. 

Po zakończeniu budowy, nowy zakład Viessmann w znacznym stopniu przyczyni się do zapewnienia dostaw pomp ciepła na rynki Europy Środkowej
i Wschodniej, co będzie podstawą dalszego rozwoju firmy w nadchodzącym dziesięcioleciu. Dzięki temu przedsiębiorstwo będzie mogło nie tylko przyczynić się do sukcesu transformacji energetycznej, ale także do uniezależnienia się od kopalnych źródeł energii, zwłaszcza importu gazu z Rosji. W związku z tym także przy projektowaniu budynku zwrócono szczególną uwagę na efektywność energetyczną i zrównoważony rozwój.

Firma Viessmann prowadzi w Legnicy produkcję elementów systemowych i urządzeń od ponad 20 lat – są to przede wszystkim pompy ciepła, które są szczególnie ważne z punktu widzenia realizacji celów globalnej polityki energetycznej i klimatycznej. Podczas poszukiwania lokalizacji dla nowego centrum logistycznego, dobre doświadczenia zdobyte w Legnicy przez dwie minione dekady były powodem podjęcia decyzji o rozbudowie i częściowej przebudowie
istniejącej siedziby.

W czerwcu wmurowano kamień węgielny pod budowę w bezpośrednim sąsiedztwie siedziby działu Refrigeration Solutions. Bliskie usytuowanie dwóch największych i najważniejszych działów firmy, Climate Solutions i Refrigeration Solutions, pozwoli nie tylko wykorzystać duże synergie inwestycyjne, ale również ułatwi wprowadzenie standardów.

– Budowa nowego zakładu w Legnicy odgrywa kluczową rolę w ramach naszej historycznej inwestycji
o  wartości 1 miliarda euro, mającej na 
celu zwiększenie zdolności produkcyjnych, zintensyfikowanie prac badawczo-rozwojowych i poszerzenie oferty ekologicznych rozwiązań klimatyzacyjnych z naciskiem na pompy ciepła, a tym samym – budowanie naszego zaangażowania na rzecz ochrony planety 
– mówi Thomas Heim, CEO Viessmann Climate Solutions 

Przypomnijmy, Prezes Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki wcześniej inaugurował rozpoczęcie budowy przez PepsiCo, czyli historyczną inwestycję Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Zobacz także