Kilkanaście dni pomocy, ponad 210 tys. zł bezpośrednio przeznaczone na działania. Nieocenione wsparcie od zaprzyjaźnionych fundacji, organizacji, instytucji i stowarzyszeń z terenu Dolnego Śląska, a także Polonii za granicą. Mnóstwo zakupionych i podarowanych produktów, a co najważniejsze niezliczona radość – tak wygląda wstępny bilans pomocy zrealizowanej przez Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną oraz Fundację LSSE.

Spółka wraz z niedawno powołaną Fundacją od początku wojny w Ukrainie włącza się w różne formy pomocy potrzebującym. Uruchomiono w sumie 100 miejsc noclegowych w budynku biurowym przy ul. B. Kominka w Legnicy, które przekazano do miasta, skompletowano niezbędny sprzęt oraz wyposażono pomieszczenia tak, żeby w tych przykrych chwilach zapewnić dotkniętym wojną chociaż namiastkę codzienności. Już ze wstępnych wyliczeń wynika, że na różnorodną pomoc i wsparcie LSSE oraz Fundacja LSSE przeznaczyły ponad 210 tys. zł, a to nie koniec. Pierwsze wpłaty od ludzi dobrej woli, ale też od firm strefowych, zaczęły już wpływać na konto Fundacji, jednak wsparcie wciąż jest potrzebne.

SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ BIZNESU

Działania CSR, czyli społeczna odpowiedzialność biznesu to aktywności, które na co dzień realizowane są przez Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Spółka od lat sama wspiera potrzebujących oraz pomaga finansowo licznym fundacjom, stowarzyszeniom i organizacjom. Wsparcie w różnej formie realizowane jest również w ramach Klastrów. To nie są tylko hasła, to fakty. Teraz, w tym wyjątkowo trudnym czasie, taka pomoc jest kluczowa, a nie byłaby ona możliwa bez życzliwości mnóstwa ludzi o dobrych sercach, zaprzyjaźnionych fundacji czy pracowników Strefy – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i dodaje.  – Uchodźcy mierzą się z ogromną tragedią i trudną sytuacją życiową, nierzadko są to osoby, które zostawiły w Ukrainie cały swój dobytek. W Polsce szukają one bezpieczeństwa, dlatego Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i Fundacja LSSE przygotowały schronienie dla 100 osób, ale na tym zdecydowanie nie kończymy naszych działań pomocowych.

FUNDACJA LSSE DZIAŁA I PLANUJE KOLEJNE AKCJE

Fundacja Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przygotowuje w Legnicy kolejne pomieszczenia, które przekaże do dyspozycji starosty legnickiego. Znajdują się one w budynku należącym do LSSE przy ul. św. M. Kolbe, gdzie na potrzebujących czeka 35 miejsc noclegowych. Podobnie jak w budynku przy ul. B. Kominka fundacja przekazała materace, kołdry, poduszki, koce, pościel i ręczniki. Lokale są wyposażone w zakupiony przez Fundację sprzęt AGD, w tym lodówki, pralki, kuchenki mikrofalowe, kuchenki elektryczne. Do dyspozycji nowych mieszkańców są także żelazka, deski do prasowania, czajniki elektryczne, suszarki. W obu miejscach zadbano również o wyposażenie kącika dla dzieci w gry, zabawki, maskotki, które pozwolą najmłodszym na chwilę zapomnienia o aktualnej sytuacji w ich rodzinnym kraju. Fundacja LSSE finansuje w ścisłej współpracy z innymi fundacjami transport leków i specjalistycznego sprzętu, które są przekazywane przez Polaków mieszkających w Szwajcarii. Dwa transporty dużych busów z zaopatrzeniem medycznym już zostały wysłane na granicę. Trwa kompletowanie następnych. Liczne dary dla potrzebujących przekazują również instytucje, organizacje i stowarzyszenia.

Teraz Fundacja LSSE rozpoczyna nową akcję, która skupia się na potrzebach uczniów dotkniętych wojną w Ukrainie.

Do Legnicy i sąsiednich miejscowości przyjechali jedynie z bagażami podręcznymi. Nie mają praktycznie żadnych podstawowych przyborów, dlatego oprócz naszych zakupów organizujemy również zbiórkę. Wyprawki szkolne będzie można dostarczyć od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-15.30 do siedziby Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ul. Rycerskiej 24 i pozostawić w holu. Gorąca prośba do darczyńców o dostarczanie rzeczy jednego wybranego asortymentu w większej liczbie, np. paczka zeszytów, paczka długopisów itd., ponieważ to pozwoli nam na udzielanie pomocy większej grupie osób – informuje Aleksandra Jurkiewicz, prezes Fundacji Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Z WASZĄ POMOCĄ MOŻEMY WIĘCEJ

Wsparcia wciąż musi być więcej, dlatego LSSE wkrótce powołuje pełnomocnika zarządu ds. kontaktów dyplomatycznych i rynków wschodnich, który będzie m.in. zaangażowany w koordynowanie pomocy.

Rozpoczęcie życia w całkiem nowym miejscu jest sytuacją kryzysową. W związku z tym potrzebne są także fundusze finansowe, dlatego wszystkie osoby, które chciałyby przekazać darowiznę, mogą to zrobić za pośrednictwem Fundacji Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Środki w całości zostaną przeznaczone na pomoc dla osób dotkniętych wojną w Ukrainie.

Wpłaty można dokonywać na numer konta Fundacji LSSE:

07 1020 5226 0000 6802 0734 2266

W tytule przelewu należy wpisać: Pomagam Ukrainie

Zobacz także