Szanowni Państwo,

przez miniony rok wspólnie walczyliśmy o to, żeby nasza gospodarka poniosła jak najmniejsze straty na skutek pandemii. Walczyliśmy o uratowanie miejsc pracy i firm. O zapewnienie bytu polskim rodzinom.

Dlatego z wielką wdzięcznością dla milionów ciężko pracujących Polaków i dla tysięcy przedsiębiorców, którzy nie poddali się mimo ogromnych trudności, a także dla moich współpracowników z ministerstwa – chcę poinformować, że mamy bardzo dobre dane dotyczące PKB Polski w minionym 2020 roku. Mimo tak skrajnie trudnych okoliczności, mimo zamrożenia części gospodarki i powracających lockdownów – nasze PKB spadło jedynie o 2.8 procenta. To naprawdę świetny wynik na tle innych krajów Europy. W Niemczech szacuje się spadek o 5 %, a w całej Unii Europejskiej PKB spadło o 7.5 %.

Te wyniki pozwalają nam z większym optymizmem patrzeć w przyszłość. Wszystkie rodzime i zagraniczne instytucje finansowe prognozują, że nasze PKB w 2021 roku już wzrośnie – nawet do 4 proc. Uratowaliśmy miliony miejsc pracy. Na pomoc przedsiębiorcom przeznaczyliśmy już blisko 176 miliardów złotych. Pod tym względem Polska jednym z europejskich liderów. Środki pomocowe dla branż dotkniętych pandemią stanowią ponad 9 proc. naszego PKB, co jest trzecim najlepszym wynikiem wśród krajów Unii. Ustępujemy jedynie Danii i Austrii.

Bardzo się także cieszę, że przyjęto rekomendacje mojego ministerstwa i od 1 lutego odmrozimy galerie i centra handlowe. Dziękuję przedstawicielom branży za współpracę, za cierpliwość i za poważne traktowanie obostrzeń sanitarnych. To również jest nasz wspólny sukces. Krok po kroku wraz ze zwiększaniem się liczby zaszczepionych doprowadzimy od odmrożenia kolejnych branż.

Wiem, że wielu przedsiębiorców wciąż znajduje się w ciężkim położeniu. Zapewniam, że pomoc finansową będziemy nie tylko kontynuować, ale w miarę możliwości jeszcze poszerzać i wzmacniać.

Szanowni Państwo,

raz jeszcze chcę podziękować wszystkim – za ciężką pracę, poświęcenie i cierpliwość w tych trudnych miesiącach. Konkretne dane czarno na białym pokazują, że to wszystko nie poszło na marne. Przeciwnie – przynoszą tak potrzebną nam wszystkim siłę i nadzieję.

You might also like