Sektor przemysłowy siódmy raz z rzędu wykazuje wzrost aktywności gospodarczej w Polsce. W styczniu indeks PMI, wbrew prognozom, wzrósł do 51,9 pkt w odniesieniu do poziomu z grudnia (51,7). Oznacza to największą poprawę warunków w polskim przemyśle od lipca ub.r. Styczniowy odczyt wskaźnika jest jednocześnie drugim najwyższym wynikiem od lipca 2018 r.

Co więcej, nastroje polskich przedsiębiorców z sektora wytwórczego są wciąż optymistyczne. Firmy oczekują wzrostu produkcji po opanowaniu pandemii COVID-19. Optymizm biznesowy osiągnął drugi najwyższy wynik od marca 2019 r.

W ogólnej ocenie IHS Markit w styczniu widoczna jest poprawa w polskim przemyśle. Cztery spośród pięciu subindeksów (nowe zamówienia, zatrudnienie, czas dostaw oraz zapasy pozycji zakupionych) pozytywnie wpłynęły na ogólny wskaźnik. Poziom nowych zamówień wzrósł czwarty raz w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy. Opierał się głównie na eksporcie, który wzrósł w najszybszym tempie od trzech lat. Wskaźnik dla zleceń zagranicznych rejestruje wyższe wartości niż wskaźnik całkowitej liczy zamówień nieustannie od sierpnia ub.r.

You might also like