Konferencja „Od Edukacji do Biznesu – Szkoła Nowych Technologii” zakończona sukcesem. Centrum Konferencyjne LSSE w Legnicy zgromadziło wielu dyrektorów, nauczycieli, doradców zawodowych, przedstawicieli uczelni wyższych, firm oraz instytucji współpracujących w ramach Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego. Wśród tematów podejmowanych na spotkaniu były m.in. zawody przyszłości i nowoczesne technologie, współpraca między szkołami, uczelniami i firmami, wykorzystanie narzędzi cyfrowych w rozwijaniu kompetencji.

Wtorkowe spotkanie (28 marca) otworzył Przemysław Bożek – prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, którego zdaniem tak liczna frekwencja potwierdza otwartość do współpracy i chęć realizowania nowych, wspólnych pomysłów.

Przyglądając się rozwojowi Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, jestem bardzo dumny z tego, co na co dzień robimy – nowe technologie, Zachodni Klaster Elektromobilności i Klaster Technologii Kosmicznych. Nie zapominamy jednak o edukacji. Patrzymy w przyszłość i dbamy o rozwój i wykształcenie młodego człowieka – potencjalnego pracownika strefowego. Coraz częściej docierają do nas informacje o tym, że młodzież wchodząca na rynek pracy jest świetnie przygotowana do zawodu i nowych wyzwań, a to wszystko zasługa wspaniałych szkół, w tym branżowych i technicznych, a także uczelni należących do Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego. Biznes jednak musi zadbać o to, żeby młodzi ludzie chcieli się dokształcać i rozwijać. Takie konferencje jak ta mają służyć temu, żeby ich jeszcze lepiej przygotować i porozmawiać o tym, jak wspólnie o nich zadbać. Jest mi niezmiernie miło, że nasze zaproszenie przyjęła Pani Minister Marzena Machałek. Jako Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna w Ministerstwie Edukacji i Nauki nie tylko jesteśmy słyszani, ale też przede wszystkim słuchani. Nasze uwagi na temat edukacji docierają do Ministerstwa, są wdrażane w życie, za co też bardzo dziękujemy. Myślę, że wspólnie możemy zatroszczyć się o to, żeby młode pokolenia miały lepszy start w dorosłe życie niż my mieliśmy – mówił Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Prezes LSSE poinformował również, że w budynku Centrum Konferencyjnego LSSE przy ulicy Rycerskiej w Legnicy od września br. będzie znajdowała się bursa legnickiej szkoły wojskowej. W podziemiach obiektu będą zlokalizowane sale VR, robotyki i strzelnica pneumatyczna, które udostępnione zostaną młodzieży z Legnicy. Podobne wyposażenie znajdzie się w powstającym Miedziowym Centrum Rozwoju Gospodarczego w Głogowie, gdzie podziemia będą zagospodarowane dla młodych ludzi na potrzeby trzech powiatów: głogowskiego, polkowickiego i górowskiego.

Biznes i szkoła to dwie przenikające się sfery, które muszą ze sobą współpracować, musi być symetria, żebyśmy mogli powiedzieć: „Tak, jesteśmy o wiele kroków do przodu, zrobiliśmy duży postęp, jeśli chodzi o skuteczne i efektywne przygotowanie młodych ludzi do zawodu”. Bardzo się cieszę, że młodzież coraz częściej wybiera kształcenie branżowe i techniczne. Jest to bardzo ważna zmiana, w tej chwili mamy ewidentny progres – aż 58,5% młodych ludzi wybiera ten rodzaj szkół. To duży sukces, musimy jednak pamiętać, że nigdy nie przygotujemy do pracy idealnie ukształtowanych młodych ludzi. Możemy tylko zrobić co w naszej mocy, żeby wykorzystać ich kompetencje w sposób właściwy. Pracodawca powinien dobrze rozpoznawać mocne i słabe strony swoich pracowników, a także starać się wspierać te umiejętności, które są ważne. Cieszę się, że myślimy o pracownikach, ich dobrych zarobkach i tym jak związać ich z miejscem pracy, ale też jak zadbać o rozwój psychospołeczny – dodała Marzena Machałek, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki, edukacji włączającej oraz kształcenia zawodowego.

Głównym punktem konferencji był panel dyskusyjny, który został podzielony na dwie części. Pierwsza z nich poświęcona była technologii i cyfryzacji oraz szansom dla szkolnictwa. Uczestnicy podkreślili kluczowe znaczenie wsparcia od nauczycieli i pracodawców dla młodych ludzi nie tylko w zakresie szlifowania kompetencji zawodowych, ale również troski o zdrowie psychiczne i funkcjonowanie emocjonalne uczniów, studentów, a potem pracowników. Głos w tym temacie zabrali:

 ● Marzena Machałek – sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki, edukacji włączającej oraz kształcenia zawodowego,

 ● Przemysław Bożek – prezes zarządu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.,

 ● Stefan Życzkowski – przewodniczący Rady Strategicznej ASTOR,

 ● dr Jacek Lewandowski – Campus Director Coventry University Wrocław,

 ● Małgorzata Perczyńska – prezes zarządu Centrum Rozwoju Personalnego.

Druga część panelu dotyczyła współpracy międzyklastrowej. Udział w niej wzięli:

 ● Marek Dras – prezes zarządu Radiotechnika Marketing,

 ● Paulina Muszyńska – młodszy specjalista ds. zarządzania projektami Stowarzyszenia Polska Izba Rozwoju Elektromobilności,

 ● Aleksandra Jurkiewicz – dyrektor Departamentu Klastrów Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.,

 ● Michał Borecki – Employer Branding Specialist Viessmann Technika Grzewcza Sp. z o.o.

Podczas wydarzenia zawarto umowę o współpracy edukacyjno-patronackiej pomiędzy LSSE S.A., Gates Polska oraz Technikum Akademickim w Legnicy. Podpisano również deklarację partnerską przystąpienia firmy ASTOR do Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego. Od 1987 roku firma dostarcza nowoczesne technologie z zakresu automatyzacji, robotyzacji i cyfryzacji procesów produkcyjnych dla polskich i zagranicznych przedsiębiorstw przemysłowych.

Motywami przewodnimi konferencji były szkolnictwo i nowe technologie. To właśnie zagadnienia z tej tematyki, jednak z wielu różnych perspektyw, zaprezentowali podczas swoich wystąpień przedstawiciele środowisk uczelnianych i biznesowych.

Ewa Karlińska, trenerka rozwoju osobistego z Biura Karier Collegium Witelona Uczelni Państwowej opowiedziała o motywacji w czasach rewolucji cyfrowej. Marcin Kowalski, prezes Human Partner przybliżył słuchaczom jak wspierać rozwój kompetencji za pomocą technologii cyfrowej. O środkach unijnych na edukację w ramach nowego budżetu na lata 2021-2027 opowiedziała Aleksandra Kukuła z Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Legnicy. Marek Makuch, dyrektor naczelny ds. zarządzania zasobami ludzkimi KGHM Polska Miedź S.A. zaprezentował tematykę zmian na rynku pracy i zawodów przyszłości. Tajniki przełamania bariery kosztowej robotyzacji w MŚP dzięki metodologii Lean Robotics zdradził Daniel Kowalski, prezes zarządu 5sAUTOMATE Sp. z o.o. O rozwoju technologicznym na przykładzie Brose Sitech mówił Daniel Chodorowski, kierownik Produkcji Seryjnej Działu Planowania i Rozwoju Technologii Brose Sitech Sp. z o.o.

Wydarzenie zorganizowane przez Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami edukacji i biznesu, a uczestnicy mieli szansę zapoznać się na stoiskach z ofertami firm: KGHM Polska Miedź S.A., 5sAUTOMATE, W&K Industriemontage, VOSS Automotive i Fluid Polska, Brose Sitech, Wezi-tec, Härter Technika Wytłaczania Sp. z o.o., CCC, ASTOR, Gates, Viskase, Fundacja Polska Górom oraz LSSE S.A.

Zobacz także