Lokalizacja Strefy

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna znajduje się w południowo-zachodniej Polsce, na terenie województwa dolnośląskiego. Jest to jeden z najdynamiczniej rozwijających się obszarów gospodarczych kraju. Wartość wytworzonego PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest tutaj wyższa niż średnia krajowa. Na Dolnym Śląsku mieszka prawie 3 miliony osób, z czego ponad 1,8 mln jest w wieku produkcyjnym. Lokowaniu inwestycji na terenie województwa sprzyja dogodne położenie na styku granicy niemieckiej i czeskiej, gęsta sieć stale rozwijających się dróg i linii kolejowych zapewniająca powiązania z regionami ościennymi – zarówno polskimi jak i europejskimi, duże tempo rozwoju regionu, wykwalifikowana kadra pracownicza, a także dostępność atrakcyjnych terenów inwestycyjnych.

STATUS PRAWNY SPÓŁKI:

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. mająca swą siedzibę w Polsce, w województwie dolnośląskim, adres: ul. Kolbe 14, 59-220 Legnica; jest wpisana przez Sąd Rejonowy we Wrocławiu (IX Wydział Gospodarczy) do rejestru przedsiębiorców pod numerem KRS :

0000033018 (NIP 691-18-10-830).

Spółka działa w oparciu o przepisy kodeksu spółek handlowych, przepisy ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Tekst jednolity: Dz. U. z 2007 r. Nr 42, poz. 274, z późniejszymi zmianami), rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 2008 r. w sprawie legnickiej specjalnej strefy ekonomicznej (Dz. U. Nr 232, poz. 1553), rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2008 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom działającym na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach specjalnych stref ekonomicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 232, poz. 1548, z późniejszymi zmianami) oraz w oparciu o inne obowiązujące przepisy.

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna to:

 • ponad 1300 ha terenów inwestycyjnych
 • kilkadziesiąt podstref w bezpośrednim sąsiedztwie najważniejszych szlaków komunikacyjnych tej części Europy w tym podstrefy LSSE: Polkowice I i Polkowice II, Głogów, Krzywa, Okmiany, Środa Śląska, Środa Śląska-Miękinia, Legnica I i Legnica II, Legnickie Pole I i Legnickie Pole II, Złotoryja, Chojnów, Lubin, Kostomłoty, Miłkowice, Przemków, Prochowice, Iłowa, Zgorzelec
 • system ulg podatkowych
 • pełna obsługa inwestorów
  infrastruktura dostępna na terenie Strefy: grunty przygotowane pod inwestycje, drogi, media
 • dogodne położenie przy ważnych szlakach komunikacyjnych
 • bliskość portów lotniczych
 • dostęp do wykwalifikowanej kadry pracowniczej
 • dobrze rozwinięty system szkolnictwa zawodowego
 • dogodne połączenia drogowe: autostrady A4, A8 oraz A18 oraz drogi ekspresowe S3, S5 i S8
  międzynarodowy Port Lotniczy we Wrocławiu obsługujący 2 mln pasażerów rocznie, oferujący połączenia do najważniejszych miast Europy
 • międzynarodowa trasa kolejowa E30
 • dogodne połączenie z zespołem portów Szczecin-Świnoujście
 • LSSE położona jest w promieniu 500 km od sześciu stolic europejskich: Pragi, Berlina, Bratysławy, Wiednia, Budapesztu i Warszawy

mapka

 

Inwestycja w Kadry

W bezpośrednim otoczeniu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (LSSE) znajduje się 26 szkół zawodowych i technicznych oraz 8 uczelni wyższych otwartych na współpracę z inwestorami. Dla pracodawców oznacza to nieograniczony dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry pracowniczej i inżynierskiej.
Przykładem skutecznej współpracy świata nauki z biznesem jest program klas patronackich, realizowany przez firmy obecne w Legnickiej Strefie Ekonomicznej. Właśnie inwestycje w kapitał ludzki sprawiły, że w dziedzinie szkolnictwa zawodowego Dolny Śląsk wyprzedził inne regiony.
Zaangażowanie naszych inwestorów jak np. Volkswagen, Winkelmann, Haerter i Vorwerk umożliwiło stworzenie 10 klas patronackich w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych m.in. w Legnicy, Chocianowie i Środzie Śląskiej. To dzięki staraniom koncernu Volkswagen działającego na terenie LSSE zawód „technik mechatronik” został oficjalnie wpisany do polskiego rejestru zawodów i cieszy się dużym zainteresowaniem, a jego absolwenci to poszukiwani na rynku pracy specjaliści.