Nowa inwestycja na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej spółki XEOS zaprezentowała szczegóły swojej inwestycji na terenie Środy Ślaskiej. Powstanie tam zakład serwisowania i naprawy silników lotniczych. 

Więcej na temat konferencji oraz samej inwestycji poniżej:

  • XEOS – spółka joint venture zawiązana przez Lufthansa Technik i GE Aviation zainwestuje w Środzie Śląskiej w zakład serwisowania i naprawy silników lotniczych.
  • W zakładzie stosowane będą najnowocześniejsze technologie, co przyczyni się do dynamicznego rozwoju sektora lotniczego na Dolnym Śląsku.
  • Dzięki inwestycji wartej 250 mln euro powstanie minimum 500 nowych miejsc pracy, w tym także dla wysokiej klasy inżynierów oraz specjalistów branży lotniczej.
  • XEOS zainwestuje w szkolenie kadry 15 mln euro i otworzy we Wrocławiu specjalistyczne Centrum Szkoleniowe.
  • 24 stycznia 2017 r. w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej odbyła się konferencja XEOS dotycząca wpływu innowacyjnych inwestycji i kreowanych przez nie zawodów na rozwój gospodarki Dolnego Śląska. W wydarzeniu uczestniczyli Rafał Dutkiewicz, Prezydent Wrocławia, Andrzej Dziedzic, Prorektor ds. Nauczania Politechniki Wrocławskiej, Witold Idczak, Prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Thomas Boettger, Dyrektor Zarządzający XEOS i Stefan Schmuck, Dyrektor Operacyjny XEOS.

Powyżej na zdjęciu od lewej: Thomas Boettger – Dyrektor Zarządzający XEOS, Stefan Schmuck – Dyrektor Operacyjny XEOS, Ewa Kaucz – Wiceprezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Witold Lech Idczak – Prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Andrzej Dziedzic – Prorektor ds. Nauczania Politechniki Wrocławskiej.

Andrzej Dziedzic, Prorektor ds. Nauczania Politechniki Wrocławskiej: Liczę na to, że XEOS będzie miejscem pracy wielu absolwentów Politechniki Wrocławskiej. W branży lotniczej wymagane są zarówno wiedza techniczna, jak i umiejętność jej zastosowania, a takie właśnie kompetencje zdobywają na naszej uczelni przyszli inżynierowie. Wspólne przedsięwzięcia i projekty realizowane pomiędzy Politechniką Wrocławską a firmą XEOS na pewno przyczynią się do budowania dobrej oferty i dla studentów, którzy będą mieli gdzie uzyskać wiedzę praktyczną, i dla absolwentów, którzy będą mogli znaleźć interesującą pracę. Jestem przekonany, że nasze wspólne działania przyczynią się do podniesienia poziomu kształcenia oraz rozwoju sektora lotniczego na Dolnym Śląsku.

Rafał Dutkiewicz, Prezydent Wrocławia: Inwestycje takie jakie XEOS przyczyniają się do rozwoju naszej gospodarki. Najnowocześniejsze technologie, innowacyjne rozwiązania i miejsca pracy dla wysokiej klasy specjalistów – to elementy, z których składa się gospodarka oparta na wiedzy. Dodatkowo, we Wrocławiu niezwykle cenny jest wysokiej jakości kapitał ludzki, kształtowany przez renomowane jednostki akademickie oraz światowej klasy przedstawicieli biznesu, którzy przyciągają pracowników o specyficznych, unikalnych kompetencjach.

Witold Lech Idczak, Prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej: Dolny Śląsk jest gotowy i  otwarty na innowacyjne inwestycje, co potwierdza wybór Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na miejsce lokalizacji zakładu XEOS. Dysponujemy nie tylko świetną infrastrukturą i kapitałem ludzkim, ale i dobrym klimatem dla rozwoju biznesu. Przyciągnięcie tak ważnej inwestycji jest sukcesem. Mamy teraz szansę skierować lokalną gospodarkę na kolejny poziom rozwoju i uczynić z Dolnego Śląska centrum innowacji w skali kraju.

Thomas Boettger, Dyrektor Zarządzający XEOS: Na lokalizację naszej inwestycji wybraliśmy Dolny Śląsk – przede wszystkim ze względu na ogromny potencjał, który dostrzegamy w tym regionie. Jesteśmy przekonani, że zakład XEOS stanie się światowej klasy centrum innowacji i nowoczesnych technologii branży lotniczej. Chcemy współpracować z regionalnym i lokalnym biznesem oraz kształcić najwyższej klasy specjalistów. W tym celu zainwestujemy 15 mln euro w szkolenie kadry, tworząc także we Wrocławiu specjalistyczne Centrum Szkoleniowe. Bazując na naszych doświadczeniach przy realizacji podobnych projektów w innych regionach świata, wierzymy, że nasze działania przyczynią się do ekonomicznego rozwoju gospodarki Dolnego Śląska.

Konferencja o innowacyjnych inwestycjach i zawodach

We wtorek 24 stycznia 2017 r. w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej odbyła się konferencja traktująca o korzyściach wynikających z innowacyjnych inwestycji na gospodarkę Dolnego Śląska. W spotkaniu uczestniczyli m.in.. Rafał Dutkiewicz, Prezydent Wrocławia, Andrzej Dziedzic, Prorektor ds. Nauczania Politechniki Wrocławskiej, Witold Idczak, Prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Ewa Kaucz, Wiceprezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Andrzej Dziedzic, Prorektor ds. Nauczania Politechniki Wrocławskiej oraz Thomas Boettger, Dyrektor Zarządzający XEOS i Stefan Schmuck, Dyrektor Operacyjny XEOS.

Podczas dyskusji wskazano szanse i wzywania, jakie stoją przed Dolnym Śląskiem w obliczu inwestycji, które wprowadzają do regionu zaawansowane technologie. XEOS to jeden z pierwszych tak innowacyjnych projektów branży lotniczej na Dolnym Śląsku. Ma szansę wywołać efekt domina i przyciągnąć kolejnych inwestorów, umożliwiając stopniowy rozwój regionalnej gospodarki w kierunku sektora najnowocześniejszych inżynieryjnych technologii.

Na konferencji zostały także zaprezentowane szczegóły dotyczące inwestycji XEOS.

Powyżej na zdjęciu: Prezentacja multimedialna dotycząca inwestycji w Środzie Śląskiej z udziałem przedstawicieli spółki XEOS. 

Innowacje i specjaliści budują nowoczesną gospodarkę regionu

To właśnie wprowadzenie zaawansowanych technologii i stworzenie 500 nowych miejsc pracy wymieniane są jako kluczowe zalety inwestycji XEOS. Inwestor zapowiada, że zatrudni wielu wysokiej klasy specjalistów i sam wesprze ich kształcenie – Spółka i Politechnika Wrocławska zapowiadają ścisłą współpracę w tym kierunku. Już zgłaszają się zainteresowani pracą w zakładzie XEOS.

Budowa kompleksu w Środzie Śląskiej będzie odbywała się dwuetapowo. W ciągu pierwszych dwóch lat powstaną główne budynki biurowe i techniczno-operacyjne. Samo stawianie konstrukcji potrwa dość krótko, a większość czasu zajmą prace wewnętrzne i wykończeniowe. Od momentu rozpoczęcia realizowania inwestycji zapotrzebowanie na nowych pracowników wyniesie ponad 200 miejsc. Zatrudnienie znajdą zarówno inżynierowie, jak i pracownicy administracyjni oraz fizyczni.

Po zakończeniu pierwszej fazy budowy powstanie nowoczesna, wyposażona w najnowsze technologie, specjalistyczna komora do testowanie silników samolotowych. Jej konstrukcja i przygotowanie do pełnej operacyjności zajmie ok. 2 lat. Wraz z rozwojem zakładu zapotrzebowanie na pracowników sięgnie poziomu ok. 500 osób.

Powstanie specjalistyczne Centrum Szkoleniowe

XEOS w szkolenia kadry zainwestuje 15 mln euro. Część z tych środków zostanie przeznaczona na budowę specjalistycznego Centrum Szkoleniowego we Wrocławiu.

Szkolenie pracowników rozpocznie się 1 lutego 2017 r. Co 6 tygodni proces treningu zawodowego będzie rozpoczynała nowa grupa 24 kandydatów. W sumie w najbliższej przyszłości przeszkolonych zostanie 120 osób. Pracownicy będą kolejno zdobywać wiedzę i umiejętności z zakresu języka angielskiego – najpierw konwersacje językowe, a następnie słownictwo techniczne, charakterystyczne dla branży lotniczej, później zajęcia z wiedzy technicznej, a na końcu szkolenie praktyczne.

Inwestor już uruchomił proces rekrutacji, aby z wyszkoleniem zespołu zdążyć do planowanego momentu otwarcia zakładu w drugiej połowie 2018 roku. Strategia Spółki zakłada bowiem od kilku do kilkunastu miesięcy intensywnego, płatnego i specjalistycznego szkolenia. XEOS chce też stworzyć komfortowe warunki pracy. To wszystko ma sprawić, że rotacja pracowników będzie niska. Inwestor planuje bowiem działać na terenie Środy Śląskiej co najmniej 30-40 lat.

Chętnych do pracy nie brakuje. Jeszcze zanim proces rekrutacji oficjalnie wystartował, inżynierowie, studenci oraz przedstawiciele lokalnej społeczności sami zaczęli składać swoje CV. Na pokładzie XEOS pracuje już kilkadziesiąt osób. Oficjalnie wystartowała także strona internetowa zakładu: xeos.aero.

Szansa dla lokalnej społeczności

 Inwestycja XEOS to także szereg możliwości dla rozwoju lokalnej społeczności. Miejsca pracy, zarówno dla inżynierów, jak i pracowników fizycznych czy biurowych, wpływy z podatków umożliwiające rozbudowę miejscowej infrastruktury czy wreszcie wzrost liczby ludności i poziomu zamożności, prowadzący także do pobudzenia lokalnej koniunktury i powstania nowych małych i średnich biznesów. To wszystko to tylko niektóre przykłady korzyści, jakie społeczność Środy Śląskiej i okolic może czerpać w przyszłości dzięki inwestycji XEOS.

W XEOS będą serwisowane i naprawiane silniki lotnicze

Głównym przeznaczeniem zakładu będzie serwisowanie silników typu GEnx-2B, a w kolejnych latach również typu GE9X. Aktualnie w komercyjnym użyciu przez 18 operatorów lotniczych na całym świecie jest prawie 500 silników GEnx-2B, które wylatały już w sumie 5 mln godzin, osiągając świetne wyniki eksploatacyjne. Ich technologiczne zaawansowanie sprawia, że w porównaniu z modelem GECF6, gwarantują niższe zużycie paliwa oraz mniejszą o 15% emisję CO2.

Silniki GE9X, które do zakładu będą trafiać od 2021 roku, są natomiast najnowocześniejszymi silnikami lotniczymi w swojej klasie. I choć formalny proces ich certyfikacji zakończy się w 2018 roku, to już ponad 700 sztuk zostało zamówionych przez operatorów na całym świecie. Silniki GE9X są kontynuacją rozwoju technologii lotniczej w kierunku większej wydajności przy jednoczesnym mniejszym spalaniu paliwa, co oznacza mniejszą emisję gazów do atmosfery.

Informacje o inwestorze

Lufthansa Technik

Grupa Lufthansa Technik, która posiada przeszło 30 oddziałów i zatrudnia ponad 25 000 osób na całym świecie, jest czołowym dostawcą rozwiązań wsparcia technicznego dla branży lotniczej. Portfolio Grupy Lufthansa Technik obejmuje pełne spectrum usług dla samolotów komercyjnych, w tym utrzymanie, naprawy, przeglądy, modyfikacje oraz adaptacje silników i podzespołów.

GE Aviation

GE Aviation, jednostka operacyjna w ramach grupy GE (NYSE: GE), jest wiodącym światowym dostawcą silników odrzutowych i turbośmigłowych, komponentów, rozwiązań zintegrowanych cyfrowo, awioniki, energii elektrycznej i systemów mechanicznych dla komercyjnych, wojskowych, biznesowych samolotów oraz dla lotnictwa ogólnego. GE Aviation posiada globalną sieć serwisową i jest częścią światowej Organizacji Przemysłu Cyfrowego, dostarczając oprogramowanie dla maszyn oraz rozwiązania technologiczne, które tworzą pewną i dobrze skomunikowaną sieć.

General Electric

GE to wiodąca marka ery przemysłu cyfrowego. Firma przekształca przemysł w oparciu o maszyny i rozwiązania wykorzystujące inteligentne oprogramowanie, które umożliwiają lepszą, szybszą i bardziej niezawodną komunikację. GE funkcjonuje w oparciu o ideę „GE Store” – globalnego ośrodka wymiany wiedzy, dzięki któremu wszystkie działy firmy zyskują wzajemny dostęp do swoich technologii, rynków, struktur i doświadczenia. Każda innowacja tworzy kolejne zastosowania w naszych przemysłowych sektorach. Dzięki pracownikom, usługom, technologiom i oddziaływaniu skali, GE mówi językiem przemysłu i dostarcza swoim klientom najlepsze rozwiązania. 

GE w Polsce

GE weszła na polski rynek w 1992 roku i obecnie zatrudnia 6500 w sektorze przemysłowym. Grupa GE w Polsce to m.in.: 3 fabryki specjalizujące się w produkcji wyrobów elektrycznych (w Kłodzku, Łodzi i Bielsku-Białej), 2 fabryki GE Aviation (Dzierżoniów i Bielsko-Biała) i 3 zakłady GE Power (zakład produkcji turbin i odlewnia w Elblągu oraz zakład produkcji generatorów we Wrocławiu). Od 16 lat w Warszawie działa także Centrum Projektowe EDC (Engineering Design Center), które powstało w  ramach partnerstwa GE i Instytutu Lotnictwa. W 2015 roku GE uruchomiło także nowoczesne laboratorium lotnicze w Zielonce k. Warszawy (w ramach projektu Polonia Aero). Od 1992 roku firma zainwestowała w Polsce 670 mln USD, a roczne wydatki na badania i rozwój wynoszą około 100 mln USD.